Modeling cognitive learning of urban networks in daily activity-travel behavior
Kentsel ağların bilişsel öğrenimini günlük aktivite-seyahat davranışı açısından modelleme
- Tez No: 715457
- Danışmanlar: PROF. DR. H.J.P. TIMMERMANS, DR. T.A ARENTZE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Technische Universiteit Eindhoven
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin temel araştırma hedefleri, kentsel ağlarda mekansal bilişin gelişimini daha iyi anlamak ve kentsel ağların bilişsel öğrenimi ile ilgili bir model geliştirmek ve test etmektir. Bu tezde bireylerin günlük aktivite-seyahat örüntüleri aracılığı ile mekansal algı güncelleme (öğrenme) sürecini temsil eden bir modelleme yaklaşımı sunulmaktadır. Çalışma kapsamında mekansal bilisin zaman içinde gelişimi incelenmiştir ve kentsel ağların öğrenilmesi ile ilgili bir model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main research objectives of this dissertation are to better understand the development of spatial cognition in urban networks, and to develop and test a model of cognitive learning of urban networks. In this dissertation, a modeling approach that represents the spatial perception update (learning) process of individuals through daily activity-travel patterns is presented. Within the scope of this study, the development of spatial cognition over time was examined and a model for learning urban networks was developed.