ADDIE tasarım modeline göre 7.sınıf matematik dersi geometri ve ölçme öğrenme alanında öğrenme ortamı tasarlanması
Designing a learning environment in the field of learning geometry and measurement in 7th grade mathematics lesson according to ADDIE design model
- Tez No: 715456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7. sınıf öğrencilerinin matematik dersi geometri ve ölçme öğrenme alanı konularına yönelik ADDIE tasarım modeline göre öğrenme ortamı tasarlamaktır. Araştırma modeli olarak karma yöntem araştırma desenlerinden iç iç geçmiş desen kullanılmıştır. Çalışmanın nicel kısmında yarı deneysel desen, nitel kısmında ise görüşme ve öz değerlendirme gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 2020-2021 öğretim yılının 2. döneminde, Karaman ilinde bir devlet ortaokuluna devam eden öğrencilerden oluşmaktadır. Çalışma grubunun deney grubu öğrencileri ile ADDIE tasarım modeline göre tasarlanan ders ortamına dayalı, kontrol grubu öğrencileri ile 7. sınıf öğretim programı çerçevesinde ders kitabına dayalı olarak öğretim gerçekleştirilmiştir. ADDIE tasarım modeli çerçevesinde tasarım aşamasında gerçekleştirmek amacıyla GeoHepta isimli mobil uygulaması geliştirilmiştir. Geliştirilen bu mobil uygulama kullanılarak deney grubu öğrencileri ile öğretim gerçekleştirilmiştir. GeoHepta uygulaması, ADDIE öğretim tasarım modeline göre hem tablet bilgisayar hem de cep telefonu ile uyumlu çalışan, 7. sınıf matematik dersinin geometri ve ölçme öğrenme alanı konularına yönelik ve 5E öğrenme modeline dayalı olarak geliştirilmiştir. Geliştirilme aşamasına destek olma amacıyla 2019-2020 eğitim öğretim yılında GeoHepta mobil uygulaması kullanılarak pilot çalışma yapılmıştır. Araştırmanın nicel verileri,“Mobil Uygulama Kullanılabilirlik Ölçeği”,“Uzaktan Eğitime Yönelik Görüşleri Ölçeği”ve akademik başarılarını belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen“7. sınıf Geometri ve Ölçme Öğrenme Alanına İlişkin Başarı Testi”ile elde edilmiştir. Nitel verilerin toplanmasında ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ve öz değerlendirme formları kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre ADDIE tasarım modeline göre geliştirilen öğrenme ortamının öğrenciler üzerinde başarıyı arttırdığı görülmüştür. Aynı zamanda bu öğrenme ortamı uzaktan eğitime yönelik öğrenci görüşleri üzerinde olumlu yönde etkili olmuştur. ADDIE tasarım modeline göre geliştirilen mobil uygulamanın kullanılabilir düzeyde olduğu belirlenmiştir. Covid-19 pandemisi nedeniyle öğrencilerin öğrenmesine destek arayışıyla mobil uygulamaya yönelik eğilimler artmıştır. Bu bağlamda çalışmamızda da incelendiği üzere öğrencilerin bu öğretim tasarımına olan ilgileri yapılan görüşme formunda ortaya çıkmıştır. ADDIE öğretim tasarımına göre tasarlanan öğrenme ortamında öğretimin gerçekleştirildiği deney grubu öğrencileri GeoHepta mobil uygulamasının konuların istekli, aktif ve keyifli bir ortamda öğrenilmesini sağladığını ifade etmişlerdir. Benzer mobil uygulamaların matematik derslerinde farklı konular için kullanılabileceğini belirtmişlerdir. Araştırmanın sonucunda, elde edilen sonuçlara bağlı olarak bazı önerilerde bulunulmuştur. Öğrencilerin başarıları üzerindeki etkisine dayanarak matematik dersinin farklı öğrenme alanlarına yönelik mobil uygulamalar geliştirilerek öğretim sırasında ve sonrasında öğrencilerin bu uygulamadan faydalanmalarının desteklenilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to design a learning environment according to the ADDIE design model for 7th grade students' mathematics lesson geometry and measurement learning field subjects. As the research model, the nested design, one of the mixed method research designs, was used. Quasi-experimental design was carried out in the quantitative part of the study, and interview and self-evaluation were carried out in the qualitative part. The study group of the research consists of students attending a public secondary school in Karaman in the 2nd semester of the 2020-2021 academic year. The experimental group students of the study group were taught based on the course environment designed according to the ADDIE design model and the control group students were taught based on the textbook within the framework of the 7th grade curriculum. A mobile application named GeoHepta was developed in order to realize it during the design phase within the framework of the ADDIE design model. By using this developed mobile application, teaching was carried out with the experimental group students. The GeoHepta application has been developed based on the 5E learning model, which is compatible with both tablet computers and mobile phones, according to the ADDIE instructional design model, for the geometry and measurement learning field of the 7th grade mathematics course. In order to support the development phase, a pilot study was conducted using the GeoHepta mobile application in the 2019-2020 academic year. The quantitative data of the study were obtained with the“Mobile Application Usability Scale”, the“Views on Distance Education Scale”and the“The Achievement Test About the Field of 7th Grade Geometry and Measurement”developed by the researcher to determine their academic achievements. In the collection of qualitative data, semi-structured interview form and self-evaluation forms were used. According to the results of the research, it was seen that the learning environment developed according to the ADDIE design model increased the success of the students. At the same time, this learning environment had a positive effect on their views on distance education. It has been determined that the mobile application developed according to the ADDIE design model is at a usable level. Due to the Covid-19 pandemic, the trends towards mobile application have increased with the search for support for students' learning. In this context, as examined in our study, students' interest in this instructional design emerged in the interview form. Experimental group students, who were taught in the learning environment designed according to the ADDIE instructional design, stated that the GeoHepta mobile application enabled the subjects to be learned in an enthusiastic, active and enjoyable environment. They stated that similar mobile applications can be used for different subjects in mathematics lessons. As a result of the research, some suggestions were made depending on the results obtained. Based on the effect on students' success, it has been suggested that mobile applications for different learning areas of mathematics can be developed to help students get fat during and after teaching.