Finansal okuryazarlık ve davranışsal finans eğilimleri ilişkisine yönelik bir inceleme: Sermaye Piyasası Kurulu Lisansı'na sahip olan ve olmayan bireysel yatırımcı karşılaştırması
A review of the relationship between financial literacy and behavioral finance trends:Comparison of individual investors with and without a Capital Markets Board (SPK) Licence
- Tez No: 715520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM ÇAKMAK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bireysel yatırımcılar yatırım kararlarını alırken tam rasyonel davranışlar sergilememektedirler. Yatırımcının her zaman rasyonel tercihler yapmadığının savunulmasıyla birlikte klasik iktisadın temellerinde bulunan tam rasyonellik, davranışsal finans bilimi sayesinde reddedilmektedir. Davranışsal finansa göre bireylerin yatırım kararlarını etkileyen psikolojik, sosyal, kültürel ve sosyo demografik etkiler bulunmaktadır. Bireyin tam rasyonel olmadığını ve yatırım kararlarını etkileyen pek çok unsurun bulunduğu davranışsal finans çalışmalarının temelini oluştururken, bu faktörlerin etkilerini ve etkilerinin boyutları davranışsal finansın çalışmaları sonucunda gelişmektedir. Günümüzde bireysel yatırımcının yatırım kararlarına etki eden faktörlerle bireyse davranışsal finans eğilimleri gözlemlenmektedir. Bu eğilimlerin bireyde oluşmasıyla yatırımcı yatırım kararlarında rasyonellikten uzaklaşmaktadır. Eğilimler aşırı güven, aşırı iyimserlik, demirleme, duygusal eğilim, sosyal eğilim, temsil etme, mevcudiyet, pişmanlıktan kaçınma ve kayıptan kaçınma başlıklarından oluşmaktadır.“Finansal Okuryazarlık Ve Davranışsal Finans Eğilimleri İlişkisine Yönelik Bir İnceleme: Sermaye Piyasası Lisansına Sahip Olan Ve Olmayan Bireysel Yatırımcı Karşılaştırması”çalışmasında bireysel yatırımcılara etki eden faktörlerin incelenmesiyle ilgili 253 katılımcıyla anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Ankette sosyo-demografik, finansal okuryazarlık, yatırım ve davranışsal finans eğilimleri bölümleri bulunmaktadır. Finansal okuryazarlık etkilerinin resmi bir lisansın altında daha iyi incelenmesi adına Sermaye Piyasası Lisansı'na sahip olan bireyler yatırımcılar davranışsal finans eğilimleri başlığındaki sorulara verdikleri cevaplarla ayrıştırılarak Sermaye Piyasası Lisansı'na sahip olmayan bireylerle davranışsal finans eğilimleri karşılaştırılmaktadır. Elde edilen veriler“SPSS Statistics 25”programı kullanılarak ve verilerinin birbirleriyle olan ilişkisi ki-kare testi ( x² / chi – square ) ile incelenmektedir. Ki-kare testinde verilerin birbiriyle olan ilişkisi H₀ ve H1 hipotezleri altında değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Individual investors do not exhibit fully rational behavior when making investment decisions. The full rationality found in the foundations of classical economics, along with the defense that the investor does not always make rational choices, is rejected thanks to the science of behavioral finance. According to behavioral finance, there are psychological, social, cultural and socio-demographic effects that affect individuals ' investment decisions. As a basis for behavioral finance studies, where the individual is not fully rational and there are many elements that affect investment decisions, the effects of these factors and the dimensions of their effects develop as a result of behavioral finance studies. Currently, behavioral finance trends are observed in the individual with factors affecting the investment decisions of the individual investor. As these trends occur in the individual, the investor moves away from rationality in investment decisions. Trends include overconfidence, over-optimism, anchoring, emotional inclination, social inclination, representation, presence, avoidance of regret, and avoidance of loss.“ A Review Of The Relationship Between Financial Literacy And Behavioral Finance Trends: Comparison Of Individual Investors With And Without A Capital Market License ”survey was conducted with 253 participants on the study of factors affecting individual investors. The survey includes sections on socio-demographic, financial literacy, investment and behavioral finance trends. Better examination of the effects of financial literacy on behalf of individuals which have a formal license under license in the header Capital Markets behavioral finance investors capital market trends differentiated with their answers to questions with individuals who do not have License compares trends in behavioral finance. The data obtained are examined using the“SPSS Statistics 25”program and the relationship of their data to each other using the chi-square test ( x2 / chi – square). In the chi-square test, the relationship of data to each other is evaluated under the H₀ and H1 hypotheses.