Soyut bağlamda Melih Görgün'ün özgünbaskı dizaynları
- Tez No: 71553
- Danışmanlar: TEOMAN SÜDOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
- İİ - ÖZET SOYUT BAĞLAMDA MELİH GÖRGÜN 'ÜN ÖZGÜN BASKI DİZAYNLARI Bu çalışmada; soyut bir yapı şeması gösteren insanın“iç biçiminin”görsel versiyonu, özgün baskı tekniklerine bağ lı olarak hazırlanan dizaynlar aracılığı ile sunulmaktadır. Serigrafi ve gravür gibi özgün baskı tekniklerinin çeşit li durumları ile biçimlendirilen ve bu rapor bağlamında, görsel kaygıların ön plana çıkarılmasıyla oluşturulan yapıtlarda (özgün baskılarda), tema olarak işlenen“insanın içi”Melih Görgün' ün sanatçı kariyerindeki kreativitenin yardımıyla estetik duyumlara ve fantastik ekspresyonlara identifik olarak, çağcıl bir yaklaşım ekseninde, soyut bir mekan betimlemesiyle verilmektedir. SUMMARY IN SUBJECTIVE COMBINATION WITH MELİH GÖRGÜN' S QRIGINALPRINTS In this study, interior form of visionary version of man who was shown an abstract structure diagram has been given with designs dependent to the printing technics. The theme subject,“inside of man”examined in the products which is formed some forms of technics of serigraphy and engraving and created putting the visual anxieties to the front plan has been given in the description of an abstract place with the help of artfull creativity of Melih GÖRGÜN in an aesthetic fantastic point of view.
Özet (Çeviri)
- İİ - ÖZET SOYUT BA?LAMDA MELİH GÖRGÜN 'ÜN ÖZGÜN BASKI DİZAYNLARI Bu çalışmada; soyut bir yapı şeması gösteren insanın“iç biçiminin”görsel versiyonu, özgün baskı tekniklerine bağ lı olarak hazırlanan dizaynlar aracılığı ile sunulmaktadır. Serigrafi ve gravür gibi özgün baskı tekniklerinin çeşit li durumları ile biçimlendirilen ve bu rapor bağlamında, görsel kaygıların ön plana çıkarılmasıyla oluşturulan yapıtlarda (özgün baskılarda), tema olarak işlenen“insanın içi”Melih Görgün' ün sanatçı kariyerindeki kreativitenin yardımıyla estetik duyumlara ve fantastik ekspresyonlara identifik olarak, çağcıl bir yaklaşım ekseninde, soyut bir mekan betimlemesiyle verilmektedir. SUMMARY IN SUBJECTIVE COMBINATION WITH MELİH GÖRGÜN' S QRIGINALPRINTS In this study, interior form of visionary version of man who was shown an abstract structure diagram has been given with designs dependent to the printing technics. The theme subject,“inside of man”examined in the products which is formed some forms of technics of serigraphy and engraving and created putting the visual anxieties to the front plan has been given in the description of an abstract place with the help of artfull creativity of Melih GÖRGÜN in an aesthetic fantastic point of view.