Bulut bilişim hizmeti veren firmalarda maddi ve maddi olmayan duran varlıkların izlenmesi ve muhasebeleştirilmesi
Monitoring and accounting of tangible and intangible assets in cloud IT service companies
  1. Tez No: 715543
  2. Yazar: BURAK BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bulut bilişim teknolojisi son yıllarda sürekli olarak gelişmekte ve güncelliğini korumakta olan teknolojidir. Bulut bilişim hizmetleri sayesinde kişisel bilgisayarlar uzak sunuculara bağlanarak işletmelerin ihtiyaçlarını gidermesinde kolaylıklar sağlamaktadır. Bulut bilişim sektöründe hizmet veren firmalar; yazılım, donanım ve hibrit olarak sunmak üzere maddi ve maddi olmayan duran varlıklar edinmektedirler. Bu çalışmada bulut bilişim teknolojisi üzerinden faaliyet gösteren örnek bir işletmenin TMS ve TFRS açısından incelemesi yapılmaktadır. TMS-16 Maddi Duran Varlıklar ve TMS-38 maddi Olmayan Duran Varlıklar standartları açısından bulut bilişim hizmeti sağlayan işletmelerin maddi ve maddi olamayan duran varlıklarının muhasebe kayıtlarını nasıl yapması gerektiği ile ilgili ve son olarak da hasılattan elde edilen gelirin TFRS-15 Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat ve TFRS-16 Kiralamalar standartlarına göre muhasebe kayıtlarının nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cloud computing technology is a technology that has been constantly developing and keeping up to date in recent years. Thanks to cloud computing services, personal computers connect to remote servers and provide convenience for businesses to meet their needs. Companies serving in the cloud computing sector; acquire tangible and intangible assets to offer software, hardware and hybrids. In this study, an exemplary business operating on cloud computing technology is examined in terms of TMS and TFRS. In terms of TMS-16 Tangible Fixed Assets and TAS-38 Intangible Assets standards, it is about how the companies providing cloud computing services should make the accounting records of their tangible and intangible assets, and finally, TFRS-15 Revenue from Customer Contracts and TFRS -16 Information is given on how to make accounting records according to the lease standards.