Hadislerde Rü'yetullah
Ru'yetullah in hadiths
  1. Tez No: 715542
  2. Yazar: ALİ TURĞAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMEDDİN ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Rü'yetullah, Allah'ın ahirette görülmesi anlamında kullanılan rü'yet ve Allah lafızlarından oluşmuş bir terkiptir. Rü'yetullah meselesi, İslâm tarihi boyunca âyetler ve hadisler ekseninde, Kelâm ilminin bir konusu olarak tartışılmıştır. Bütün mezhepler âyetleri kendi lehlerine göre yorumlamışlardır. Hadisleri ise bazı ekoller reddetmiş bazıları ise kabul etmiştir. Rü'yetullah problemini doğru anlamamız, konuyla ilgili vârid olmuş tüm hadisleri göz önünde bulundurmamızla mümkün olacağı kanaatindeyiz. Nitekim İslâm dininin ikinci kaynağı konumunda olan hadislerin böyle önemli bir konuda tamamen veya bir kısmının göz ardı edilmesi meselenin doğru anlaşılmasını zorlaştıracaktır. Zira problemlere bütüncül bakmak, olayı doğru anlamanın en önemli koşuludur. Bütüncül bakmak ise olayla ilgili elde edilen tüm bilgileri önemli bulmak ve göz ardı etmemekle mümkündür. Bu mülahazalarla bu çalışmada elimizde var olan hadis literatürün tamamı gözden geçirilmiştir. Konuyla ilgili bütün hadisler bir araya getirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca konuyla ilgili müstakil çalışmalar kısaca tanıtılmıştır. Hadisler genel manaları itibariyle dört başlık altında toplanmaya gayret edilmiştir. Daha sonra hadisler tek tek ele alınmış ve aynı anlama gelen hadisler bir başlık altında alınmıştır. Aynı başlık altında olan hadislerden metin bakımından en uzun hadisin tercümesi, değerlendirilmesi ve tahrici yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ru'yetullah is a phrase that is comprised of the words ru'yet and Allah and used to mean visibility of Allah. The issue of Ru'yetullah has been discussed as a subject of kalam science, in the axis of verses and hadiths throughout the history of Islam. All sects interpreted the verses with respect to their own favor. The hadiths, on the other hand, are rejected by some ecoles while accepted by some others. We are of the opinion that it will be possible to understand the problem of ru'yetullah correctly, by taking into account all the hadiths that have emerged on the subject. As a matter of fact, ignoring the hadiths, which are the second source of Islam, on such an important issue will make it difficult to understand the issue correctly. Because looking at the problems holistically is the most important condition of understanding the event correctly. A holistic view is possible by considering all the information obtained about the event as important and not ignoring it. With these considerations, in this study, all of the hadith literature available was reviewed. All the hadiths related to the subject have been tried to be brought together. In addition, individual studies on the subject are briefly introduced. The hadiths have been tried to be gathered under four headings in terms of their general meanings. Later, the hadiths were handled one by one and the hadiths with the same meaning were taken under a single heading. Among the hadiths under the same title, the longest hadith in terms of text has been translated, evaluated and corrupted.