Bir grafik tasarım sorunu olarak düğün davetiyelerinin illüstratif ve tipografik açıdan çözümlemeleri
  1. Tez No: 71557
  2. Yazar: OĞUZ ONAY ÇERÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu araştırmada ele alman düğün davetiyeleri insan, toplum ve kültür açısından irdelenmiştir. Toplumsal kimliğin bir gerekliliği olarak ortaya çıkan düğün, oluşum şekilleri ve çeşitleri bakımından toplumsal kültür içerisindeki etkinliği göz önünde bulundurulmaya çalışılmıştır. Bireyin içinde yaşadığı toplumun isteklerine bağlı kalarak yaşamı şekillendirmesi veya düzenlemesi, evlilik olayına da yansımıştır. Evliliğin kutlanışından aile kurmaya ve bu ailenin resmiyetini sağlamaya kadar her aşaması belirli bir inançlar ve kurallar sistemi içerisinde geliştiği ve devam ettiği kanısına varılmıştır. Düğün davetiyeleri, toplumların uzun yıllar boyunca koruduğu ve geliştirdiği kültürel birikimlerinin bir sonucu olarak geçmişin tanıklığını yapmıştır. Böylece dikkate değer görülen düğün davetiyeleri, kültürel kimlik ve bu kimliğin sosyal tabakalara göre biçimlenişi açısından incelenmeye çalışılmıştır. Bu durum, düğün davetiyelerinin kendi özüne ait kimliğinin korunması ve kültürel kimliğe katkı sağlaması açısından bir belge niteliği taşımaktadır. Bu araştırma kapsamında, düğün davetiyelerinin gerek tasarım gerekse basım işlemleriyle ilgilenen firmalarla ve matbaalarla sözlü görüşmeler yapılmış, üretmiş oldukları düğün davetiyeleri incelenmiştir. Bunun sonucunda düğün davetiyelerinin geleneksel kimliğine ait olan kültürden uzaklaşıp ticari amaçla üretilmiş olduğu saptanmıştır. Tasarımların oluşum süreci içerisinde kaynaklık etmesi açısından dikkate değer görülen davetiyeler biçimsel, işlevsel, tipografik (yazı, biçim ve kompozisyon ilişkileri), illüstrasyon (resimleme) gibi özellikler açısından incelenmiş ve bu etkenlerin olumsuz yönleri saptanarak giderilmeye çalışılmıştır. Tasarımların ana temasım oluşturan illüstrasyon ve tipografik etmenler çerçevesinde, tasarımın her yönü dikkate değer görülmüştür. Böylece düğün davetiyesi grafik tasarım içerisinde ele alınarak, bir grafik ürün olarak yansıtılmaya çalışılmıştır.Sonuçlandırılmış özgün tasarımların bütününde geleneksel kültürün biçimlendirmiş olduğu etmenler belirleyici ve yönlendirici olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the wedding invitation cards have been considered at length in respect to humankind, society, and culture. The effects of the wedding in social culture with regard to its forming types and variations have been taken into account. An individual forming and shaping his life in accordance with society has also been under influence while arranging his marriage. It has been thought that from marriage ceronomies to establishing a family and obtaining its officiality developes in certain beliefs, rules and goes on. The Wedding invitation cards, as a result of social protection and delelopment in long years with the help of cultural accumulation have witnessed to the past. So, the wedding invitation cards seemed remarkable in accordance with cultural identity and the classiticauon of the identity according to the social classes have been investigated. This situation has a document value as they show the presentence of the wedding cards' essence and contribution of them to the cultural identity. For this study, those interested in either the design of the wedding cards or the printing of them are interviewed and their productions are investigated. In this study, it has been obsorved that the wedding cards have been deviated from their traditional identity and produced just for the aim of trade. In order to use the wedding invitation cards produced by printers as a source in my study to produce my own wedding invitation cards, I investigated their remarkable productions in respect to form, function, typography, and illustration. By finding out the lacking points of these aspects, I tried to eliminate these points in my wedding invitation card design. In the sense of illustration and typocraphic factors forming the main topic of the designs, each side of the design has been considered remarkable. So, the wedding invitation cards have been considered in graphic design and reflected as a production of it. viIn the whole finshed authentic designs, the factors formed by traditional culture have been determinative and directive.