Sedanter kadınlarda reformer pilates ve kalistenik egzersizlerinin fiziksel uygunluk parametrelerine etkisi
The effects of reformer pilates and calisthenic exercises on physical fitness parameters in sedentary women
- Tez No: 715577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SOYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada sedanter kadınların 6 hafta boyunca uygulayacağı; kalistenik ve reformar pilates egzersiz programlarının fiziksel uygunluk parametreleri üzerinde ki değişimi incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya 20 ile 50 yaş aralığında 16 sedanter kadın katılmıştır. Katılımcılar kalistenik (n:8) ve reformar pilates (n:8) olarak iki eşit gruba ayrılmıştır. Kalistenik ve reformar pilates grubunda ki katılımcılara 6 hafta boyunca eşit olarak haftada 3 gün, (50-60) dakikalık egzersiz eğitimi verilmiştir. Katılımcıların çalışma öncesinde ve çalışma sonrasında yaş, vücut ağarlığı, boy uzunluğu, beden kitle indeksi, bel kalça oranı, deri altı yağ kalınlığı ve esneklik ölçümleri ile sağ ve sol el kavrama kuvveti, şınav, mekik, plank, statik squat testleri yapılmıştır. Araştırmada veriler ortalama ve standart sapma olarak verilmiştir. Verilerin ortalamaları için tanımlayıcı istatistik (Descriptive Statistics), kalistenik ve reformar pilates gruplarının verilerinin karşılaştırılması için İndependentSample T Test, grupların ön ve son testlerinin karşılaştırılması için Paired T Testi, kullanılmıştır. Verilerin analizi için Spss 25 Paket programı kullanılmıştır ve önem seviyesi p0,05). İki grubun son test verileri karşılaştırılmıştır. Buna göre kalistenik ve reformar pilates egzersizleri yapan katılımcıların parametreler arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study has been made in order to analyze the change in the physical fitness parameters of the calisthenic and reformer pilates exercise programs that will be performed by sedentary women for 6 weeks. 16 sedentary women in the age group 20 to 50 participated in the study. The participants have been divided to 2 groups equal in size as calisthenic (participant number: 8) and reformer (participant number: 8). Equal exercise training has been given to both of the calisthenic and reformer groups for 6 weeks, 3 days in a week, and for 50-60 minutes. Tests were made for the participants before the exercise study and afterwards, in terms of age, body weight, body height, body mass index, waist-hip ratio, fat thickness under skin, flexibility, right and left hand grip strength, push-up, sit-up, plank, and static squat. The data was given in terms of the average and the standard deviation values in the study. Descriptive Statistics was used in order to take the data average. Independent Sample T Test was used in order to compare calisthenic and reformer pilates groups. Paired T Test was used in order to compare the start and the end test results of the groups. The Spss 25 packet program was used in order to analyze the data and the importance level was taken as p0,05). When the end test measurement data of the 2 groups are compared, no considerable difference between the parameters of the calisthenic and reformer exercise groups is observed. (p>0.05).