Etkileşimli e-kitap tasarımlarında kullanıcı deneyimi tasarım sürecinin incelenmesi
Investigation of the user experience design process in interactive e-book designs
- Tez No: 715587
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET KORKUT ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez çalışmasında; çocuklara yönelik etkileşimli e-kitap tasarım sürecinde izlenmesi gereken adımları ve dikkate alınması gereken temel kriterleri belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında öncelikle e-kitap teknolojisini tanımlayabilmek için kitabın ve e-kitap teknolojisinin tarihsel gelişim süreci araştırılmıştır. Teknolojik gelişmelerin resimli çocuk kitaplarının tasarım ve üretim sürecine etkileri ele alınmıştır. Tüm bu gelişmelerin sonucunda, çocuklar için bir eğitim materyali olarak görülmeye başlayan e-kitap teknolojisinin bir eğitim aracı olarak kullanılabilirliği tartışılmıştır. Uzmanlar tarafından ortaya konmuş kuramlar ve araştırmalar incelenerek, etkileşimli e-kitap tasarım sürecinde izlenmesi gereken temel adımlar ve tasarım sürecinde dikkat edilmesi gereken temel ilkeler belirlenmiştir. Kullanıcı deneyimi açısından etkin ve verimli çalışan bir uygulama geliştirebilmek için, kullanıcı merkezli arayüz tasarımın önemi vurgulanmıştır. Çocuklar ve yetişkinler arasındaki temel farklılıklara odaklanılarak, çocuklara yönelik geliştirilen arayüz tasarımlarında dikkate alınması gereken kriterler saptanmıştır. Richard E. Mayer`in ¨Türetimci Çoklu Öğrenme Kuramı¨ ve ileri sürdüğü temel ilkeler doğrultusunda, çoklu ortam öğelerinin tasarım süreci değerlendirilmiştir. Skemorfizm ve Flat tasarım yaklaşımıyla tasarlanmış etkileşimli e-kitap uygulamaları kullanıcı deneyimi açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed to determine the steps to be followed and the essential criteria to be considered in the interactive e-book design process for children. Accordingly, first of all, the historical development process of the book and e-book technology was elucidated to define e-book technology. The influence of technological developments on the design and production of children's picture books is discussed. As a result of all these developments, the utilization of e-book technology, which has started to be assessed as educational material for children, as an educational tool has been discussed thoroughly. The basic steps to be followed in the interactive e-book design process and the core principles to be considered in the design process were determined by examining the theories and previous research conducted by experts. The importance of user-centered interface design is emphasized to develop an application that works effectively and efficiently in terms of user experience. The criteria to be considered in the interface designs developed for children were determined by focusing on the major differences between children and adults. The design process of multimedia elements was evaluated in line with Richard E. Mayer's ¨Cognitive Theory of Multimedia Learning ¨and the basic principles he put forward. Interactive e-book applications designed with Skeuomorphism and the Flat design approach were compared in terms of user experience.