Elektronik ticaret ve grafik tasarım
Electronic commerce and graphic design
- Tez No: 763672
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ATIF POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Grafik tasarım birçok farklı disiplinle etkileşim halinde olan görsel bir iletişim alanıdır. Kültürel ve teknolojik gelişmeler grafik tasarım alanının genişlemesini ve farklı disiplinlerde yer almasını sağlamıştır. Bu disiplinler arasında elektronik ticaret siteleri de gösterilebilir. 1994 yılı itibarıyla ilk elektronik ticaret sitesi kurulmuş ve her geçen gün bu sitelerin sayısı artmıştır. Rekabetin elektronik ortama taşınması, site kullanıcılarının dikkatini çekme ve site içerisinde daha fazla zaman geçirmelerini sağlama ihtiyaçlarını ortaya çıkarmıştır. Bu ihtiyaçlar sonucunda estetik kaygıların giderilmesi ve bununla beraber kullanıcı deneyimlerinin göz önünde bulundurularak tasarım ihtiyaçlarının karşılanması gerekliliğini beraberinde getirmiştir. Bu gereksinimlerin giderilmesinin site içerisinde var olan görsel ögelerin belirli tasarım ilke ve elemanlarının dikkate alınarak tasarlanmasıyla mümkün olacağı öne sürülmüştür. Bu araştırmanın amacı web sitelerinin nasıl oluştuğunu incelemek ve gelişmekte olan Amazon, eBay, Hepsiburada, N11 elektronik ticaret sitelerinin tasarımında kullanılan görsel ögeleri ayrı ayrı ele alarak kullanım amaçlarını ortaya koymak ve incelemektir. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma tekniği kullanılarak sanal kaynaklarla beraber makale, kitap, ilgili tezlerden yararlanılmış ve görsel tarama yapılmıştır. Elde edilen verilerle beraber bu sitelerin grafik tasarım kriterlerine göre incelemeleri gerçekleştirilmiştir. İncelemeler sonucunda, sitelerde bulunan görsel ögelerin kullanım şekillerinde gelişmeler gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda, logo tasarımlarının dönemlerin tasarım anlayışları dikkate alınarak modernize edildiği, logo evrimleri görselleriyle ortaya konmuştur. İncelenen sitelerin son yıllarda geliştirilen site tasarımlarında, logo ile bütünlük sağlayacak renklerin seçildiği ve fazla renk kullanımlarından kaçınıldığı fark edilmiştir. Kuruluş yıllarında Amazon ve eBay sitelerinde serifli font kullanımları görülmüştür. Sonraki dönemlerde gelişimleri incelenen Amazon, eBay, Hepsiburada ve N11 sitelerinde, serifsiz fontların yaygın olarak kullanıldığı görülmüştür. Bunun yanında, site kullanıcılarının ürünleri daha kolay incelemesini sağlayacak gelişimler de gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Graphic design is a visual communication field that interacts with various disciplines. Cultural and technological developments paved the way for graphic design to expand and play a role in different disciplines. Electronic commerce websites are among such disciplines. The first e-commerce website was created in 1994 and their numbers have increased significantly since then. As the competition shifted to the digital environment, the need for attracting users and making them spend more time on the website has emerged. Such needs brought along the need of eliminating aesthetic concerns and meeting the design demands, taking into account the user experience. It has been suggested that meeting such needs will be possible through designing the visual elements existing in the website by adopting certain design principles. The purpose of this study is to examine the foundation of the websites and analyze the visual elements used in the design of the developing e-commerce websites such as Amazon, eBay, Hepsiburada, N11 one by one, in order to reveal their purpose of use. For this purpose, using the qualitative research methods, articles, books, online sources and relevant theses have been used and visual scanning has been carried out. These websites were analyzed in terms of graphic design criteria with the data obtained. As a result of the examinations, improvements have been observed in the use of visual elements on websites. Accordingly, it is presented by logo evolution visuals that logo designs are modernized by taking into account the design concepts of the periods. It has been noticed that in the recently developed designs of the examined websites, colors that will provide integrity with the logo are preferred and excessive use of colors is avoided. During the establishment years, serif fonts were used on Amazon and eBay websites. It has been seen that sans serif fonts are widely used on Amazon, eBay, Hepsiburada, and N11 websites, whose developments were examined in the following periods. In addition, developments that will enable site users to examine of the products more easily have been observed.