Yöneticilerin etik yönetim uygulamalarının çalışanların örgütsel bağlılık düzeylerine etkileri: Balıkesir ili yoğun bakım ünitelerinde hemşireler üzerinde bir araştırma
The effects of managers' ethical management practices on employees' organizational commitment levels: A study on nurses in Balıkesir province intensive care units
  1. Tez No: 715603
  2. Yazar: GÜLAY BULUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM GÜRSOY ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Nursing, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde etik yönetim stratejileri her sektörde gün geçtikçe önem kazanmaktadır. İnsan sağlığının emanet edildiği sağlık sektöründe ise bu tarz bir yönetim şeklinin önemi daha da fazlalaşmaktadır. Sağlık kurumlarında huzur ve güven ortamının oluşturulması, çalışanların etkili ve verimli bir hizmet verebilmesini sağlandığı için, hizmet kalitesi de kendiliğinden yükselmektedir. Böyle bir ortam ise etik yönetim stratejilerinin yöneticiler tarafından uygulanması ile mümkün olabilmektedir. Örgütsel bağlılık, oluşturulan güven ve huzur ortamının sürekliliğine bağlı olarak sürekli artarken, böyle bir ortama sahip kurumlarda çalışanlar kurum vatandaşlığını daha da benimsemektedirler. Sağlık kurumlarında başarıyı sağlamanın yolu çalışanların kuruma karşı olan bağlılıklarının pekiştirilmesi ile mümkün olabilmektedir. Kaliteli ve nitelikli bir yoğun bakım hizmeti sunabilmek için yoğun bakım hemşirelerine etik çerçevede bir çalışma ortamının oluşturulması son derece önemlidir. Yoğun bakım hemşireleri son derece hassas ve yüksek beklentileri olan özel durumdaki hastalara hizmet verdikleri ve hata payının sıfır olması gereken bir ortamda çalıştıkları için etik sorunlarla sürekli olarak yüz yüze gelebilmektedirler. Yoğun bakım birimlerinde hayati önem taşıyan kararların alınıyor olması, yoğun bakım yöneticiliğinin ne kadar zor ve aynı zamanda ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir. Yöneticilerin, etik yönetim stratejileri sergilemelerinin sonucunda, kurumda oluşan güven ve huzur ortamının, hayati önem taşıyan bir birimde hizmet veren hemşirelerin kuruma karşı olan bağlılıklarındaki etkisinin çok büyük olacağının göz ardı edilmemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, ethical management strategies are gaining importance day by day in every sector. In the health sector, where human health is entrusted, the importance of such a management style becomes even more. Since the establishment of an environment of peace and trust in health institutions ensures that the employees can provide an effective and efficient service, the quality of service automatically rises. Such an environment is possible with the implementation of ethical management strategies by managers. While organizational commitment is constantly increasing depending on the continuity of the created environment of trust and peace, employees in institutions with such an environment adopt corporate citizenship more. The way to ensure success in health institutions is possible by reinforcing the commitment of employees to the institution. In order to provide a quality and qualified intensive care service, it is extremely important to create an ethical working environment for intensive care nurses. Intensive care nurses are constantly confronted with ethical problems because they serve patients in special situations who are extremely sensitive and have high expectations and work in an environment where the margin of error should be zero. The fact that vital decisions are taken in intensive care units is an indication of how difficult and at the same time how important intensive care management is. It should not be ignored that the atmosphere of trust and peace that is created in the institution as a result of the managers' ethical management strategies will have a great effect on the commitment of the nurses serving in a vital unit to the institution.