Yaşlı hastalara bakım veren bireylerdeki bakım yükünün ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of care burden and affecting factors in individuals caring for elderly patients
  1. Tez No: 715605
  2. Yazar: NECİFE AYDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KARABAĞ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışma yaşlı hastalara bakım veren bireylerdeki bakım yükünün ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda yapılmıştır. Çalışmanın verileri 17 Ekim-25 Aralık 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmaya Iğdır Devlet Hastanesi dahiliye, palyatif, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, nöroloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniklerinde yatan 65 yaş ve üzeri yaşlı hastalara bakım veren 334 birey gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmanın verileri yüz yüze görüşme yöntemiyle elde edilmiştir. Yaşlı hastaya bakım veren bireye Kişisel Bilgi Formu ve Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği (ZBYÖ) uygulanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Her bakım veren birey için ZBYÖ puan ortalaması alınmıştır. Normal dağılım gösteren ikili gruplarda Independent Samples t testi, ikiden fazla gruplarda One Way Anova testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada hastalara bakım verenlerin yaş ortalamasının 43.55±14.80 (min:18-max:82) olduğu, %60.5'inin kadın olduğu saptanmıştır. ZBYÖ toplam puan ortalaması 33.83±14.71 (min:3-max:76) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the factors affecting the burden of care of caregivers of elderly patients. Material and Method: This descriptive and cross-sectional study was conducted between 17 October and 25 December 2021. The sample consisted of 334 caregivers of elderly patients (over 64 years of age) hospitalized in the internal medicine, palliative, cardiology, chest diseases, neurology, physical therapy, and rehabilitation clinics of Iğdır State Hospital. Participation was voluntary. Data were collected through face-to-face interviews using a sociodemographic characteristics questionnaire and the Zarit Caregiver Burden Scale (ZCBS). The data were analyzed using descriptive statistics. Normality was tested. The t-test was used for the analysis of two independent groups, while one-way analysis of variance (ANOVA) was used for the analysis of more than two independent groups. Results: Participants had a mean age of 43.55±14.80 years (min: 18-max: 82). More than half the participants were women (60.5%). Participants had a total mean ZCBS score of 33.83±14.71 (min: 3-max: 76).