Poor Roma women's experiences of policy-inducedshame: Case study: Gültepe, Turkey
- Tez No: 715613
- Danışmanlar: DR. LİNDA WALDMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Sussex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez yoksulluk politikaları ile ilgili bilgi kaynağını geliştirmek için özellikle faydalanıcıya odaklanarak hazırlanmıştır. Araştırma faydalanıcı olmanın belirlenen gerekliliklerinin yanında bazı diğer sorumluluklar da getirdiğine odaklanarak bu yaklaşımın faydalanıcılar tarafından yoksulluk politikası ile niyet edilenden daha farklı sonuçlara yol açtığına değinmektedir. Araştırma kapsamında Avrupa Birliğine uyum konusunda önemli bir yoksul kesimi temsil eden Roma vatandaşlar konu edilmiştir ve Roma vatandaşların sosyal yardımdan yararlanma sürecinde yaşadıkları etiketleme kavramı analize dahil edilmiştir. Türkiye'de Roma yoksulluğu kalıcı bir problem halini almaktadır. Bu bağlamda tezde Roma vatandaşlarla ilgili derine işlemiş bir yoksulluk olumsuz etiketi incelenmiştir. Buna binaen, yoksulluğun, Roma kimliğinin ve yararlanıcıların bulunduğu meskenlerin dahi yoksulluk konusunda nasıl sosyo-ekonomik olumsuz sonuçlar yarattığına ışık tutulmuştur. Türkiye'de Roma bireylere yönelik en yaygın stigmalar hak etmemek (burada“deserve”kavramıyla hak etmenin hukuki değil sosyal yorumuna referans verildiğine dikkat edilmeli) ve kabul edilebilir çalışma formlarına ulaşmamalarına karşı geliştirilen tembel oldukları üzerinden kuruluyor. Bunun yarattığı sosyal dışlanma ile Roma vatandaşların duyguları birçok şekilde dışa vurulmakta. Türkiye'de Roma vatandaşlar halen daha en yoksul ve dezavantajlı kesimi temsil etmeyi belki de bu sebeplerle sürdürüyorlar. Öyleyse konunun temel sorulardan bir tanesi, bu araştırma ile de cevaplanmaya çalışılan Roma vatandaşlara atfedilen bu hak etmeme ve yetersizlik stigmalarının bu bireylerin sosyal yardıma erişmeleri sürecinde ne anlama geldiğini ortaya çıkarmaktır. Bu cevaba varmak amacıyla stigmanın hak etme kavramı ile ilişkisi ve bunun da Roma bireylerin sosyal yardıma olan etkisi incelenmiştir. Öyleyse çalışma önce literatürü analiz ederek Avrupa Birliği reformlarını da merkeze alarak Türkiye için bir çerçeve çıkarmakta sonra da bu çerçeveyi analitik ve tutarlı bir kuram kurarak açıklamaya çalışmaktadır. 10 Bu tez saha çalışması ile Gültepe Ankara'da toplanan verilerle desteklenmiştir. Araştırma Roma vatandaşların özellikle de kadınların sosyal desteğe başvurmada temel aktör olduğunu ortaya koyarken aileye finansal olarak katkı sağlamanın da kadınlar tarafından üstlenilen bir görev olduğunun altını bir kez daha çizmektedir. Bu kesim için sosyal yardımın yetersiz olduğu noktada araştırmanın literatüre kazandırdığı yeni veri ise yararlanıcıların hak etme özelliklerini kaybetmemeye çalışarak kendi yaşamsal ihtiyaçlarını (sosyal yardımın içeremediği ihtiyaçlar) informal çalışma sayesinde kazandıkları düzensiz gelirle dengelemeye çalışmalarıdır. Bu noktada hak etmek kavramının Türk sosyal yardım sisteminde büründüğü çerçeve sorgulanabilir olmaktadır. Çünkü bu sistem sosyal yardıma başvuranların yoksulluklarını incelerken yaptıkları ek gelir getirici faaliyetleri açgözlülük, hak etmemenin bir göstergesi olarak algılayabilmektedir. Nihayetinde sosyal yardım mekanizmasının utanç mekanizmasından arındırılmış olmaması en büyük risk faktörü olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to develop knowledge of pro-poor policies with a particular focus on the intended beneficiary. The research will explore how being a beneficiary has its own rules and that these rules can have enormous unintended consequences on the recipients. The research will be focused on the experiences of the stigmatised Roma women in Turkey. Turkey has a persisting Roma poverty issue. We will look to understand the issues attached to the deep-seated negative stigma attached to Roma peoples and how poverty, ethnicity and even their physical location can play a role in exacerbating this discrimination. Most common stigmas attached to the Roma identity in Turkey are undeservingness and idleness. The social exclusion felt by Roma people manifests in various ways, such as not having equal access to public services. In Turkey, Roma people are the poorest and the most disadvantaged of all minority groups. One of the central questions that the research has tried to an answer is if stigma attached to the Roma people impact their deservingness and access to social assistance. We will be looking at how does the stigma of undeservingness impact Roma women beneficiaries' social assistance experiences. This dissertation uses data gathered through fieldwork in Turkey's first ghetto and oldest Roma slum, the Gültepe Neighbourhood of the Çinçin Gecekondu Region in Ankara. Research finds that in the Roma community, women are mainly responsible for applying to social assistance and contributing to household finances. However, when social transfer is insufficient, they are working in informal (city dumps), waste-related ghettos. This can make their deservingness for social assistance questionable. I will address how Roma communities exasperate with social assistance mechanism can exacerbate this phenomenon