Uzaktan eğitimde blok dersin öğrencilerde kas iskelet sistemi ağrısı ve yorgunluk düzeyi üzerine etkisi ve öğrencilerin tutumları
The effect of block course in distance education on the level of musculoskeletal pain and fatigue in students and attitudes of students
- Tez No: 715629
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY ALTUNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Ekran süresi, genel sağlığı etkileyen çağımızın önemli bir konusudur. Bu çalışma uzaktan eğitimde teorik, blok ve teorik molalı dersin öğrencilerde kas iskelet sistemi ağrısı ve yorgunluk düzeyi üzerine etkisini incelemek ve öğrencilerin tutumlarını araştırmak amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız hem bir blok hem de bir geleneksel (molalı) derse katılım sağlayan bağımlı örneklemde yapılmıştır. Örneklem, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Bölümü öğrencilerinin dâhil edildiği 177 kişiden oluşmaktadır. Katılımcıların, ekran süresi, ders dinleme ortamı ve demografik özellikleri kaydedildi. Bir teorik blok ve bir teorik geleneksel ders sonrası kas iskelet sistemi ağrısını değerlendirmek için numerik derecelendirme skalası (NRS-11) kullanıldı, yorgunluğu değerlendirmek için Türkçe Checklist Indivual Strength Anketi (CIS-T) kullanıldı. Öğrencilerin ders işlenişleri hakkındaki görüşlerini almak için açık uçlu ve çoktan seçmeli sorular kullanıldı. Sonuç: Çalışma sonucunda, blok ders grubunda geleneksel ders grubuna göre subjektif yorgunluk (yorgunluk şiddeti) anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Fiziksel aktivitede, motivasyonda ve konsantrasyonda azalma blok ders grubunda geleneksel ders grubuna göre anlamlı olarak daha fazla bulundu. Blok ders grubunda boyun, omuz, sırt, dirsek, el-el bileği ve bel ağrısı geleneksel ders gruba göre yüksek bulundu. Tartışma: Çalışmamız blok ders ve geleneksel ders sonrası öğrencilerin yorgunluk ve ağrı düzeyini araştıran özgün bir çalışmadır. Blok ders sonrası öğrencilerde yorgunluğun ve ağrının daha daha fazla görülmesi eğitimcilere ve akademisyenlere ders saatlerin planlanmasında yardımcı olabilir. Sonraki çalışmalarda yorgunluğun diğer parametrelerini ve farklı ters tiplerini içeren çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Screen time is an important issue of our time that affecting overall health. This study was planned to examine the effect of block and traditional scheduling in distance education on musculoskeletal pain and fatigue in students and to investigate students' attitudes. Methods: Our study was conducted in a dependent sample who attended both a block and a traditional (with breaks) class. The sample consists of 177 people, including Üsküdar University Health Sciences Department students. Screen time, class duration, lecture listening environment and demographic characteristics of the participants were recorded. Numerical rating scale (NRS-11) was used to evaluate musculoskeletal pain and Turkish Checklist Indivual Strength Questionnaire (CIS-T) was used to evaluate fatigue, after one theoretical block and one theoretical traditional class. Open-ended and multiple choice questions were used to get the students' views on the scheduling. Results: In the results, subjective fatigue (fatigue severity) was found to be significantly higher in the block lesson group than in the traditional lesson group. The decrease in physical activity, motivation and concentration was found to be significantly higher in the block lesson group than in the traditional lesson group. Neck, shoulder, back, elbow, hand-wrist and lower back pain were found to be higher in the block lesson group compared to the traditional lesson group. Conclusion: Our study is an original study investigating the fatigue and pain level of students after block lessons and traditional lessons. Seeing more fatigue and pain in students after the block course can help educators and academics in planning course hours. It is recommended to conduct studies that include other parameters of fatigue and different types of adverse events in future studies.