Konya'nın kar yağışlı bir bölgesinde alçak gerilim dağıtım sistemine bağlı farklı inverter yapılarının güç kalitesine etkilerinin değerlendirilmesi
Assessment of the effects to the power quality of different inverter types connected low voltage distribution system in a snowy region of konya
- Tez No: 715631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ ANADOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması, kar yağışının alçak gerilim dağıtım sistemine bağlı fotovoltaik (FV) tesislerin güç kalitesine etkileri ile ilgilidir. Kar yağışının etkisiyle şebekede meydana gelen güç kalitesi bozulmaları, dizi inverter ve mikroinverter yapısına sahip iki farklı fotovoltaik tesis üzerinde incelenmiştir. İki bağımsız dize girişine sahip olan dizi inverter sistemi, güney yönünde ve yatay doğrultuda yerleştirilmiş 2x18 adet mono-kristal yapılı fotovoltaik panelden oluşmaktadır. Mikroinverter sistemi, güney yönünde ve yatay konumda taşıyıcı sistem üzerine monte edilmiş 18 adet polikristal FV panelden oluşmaktadır. Bu tesislerin güç kalitesine etkileri, şebeke ile ortak bağlantı noktalarına çok fonksiyonlu şebeke analizörleri bağlanarak ölçülmüştür. Şebeke analizörlerinden elde edilen güç kalitesi değişkenlerinin mevcut ulusal mevzuat ve uluslararası standartlarda belirtilen sınır değerlere uygunluğu incelenmiştir. Bu tez çalışması sonucunda, fotovoltaik tesislerin, güç sistemlerinde gün doğumu, gün batımı anlarında gerilim sapması, reaktif güç, güç faktörü ve akım harmonik bozulması olarak bilinen kalite değişkenleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu, kar yağışının etkili olduğu anlarda bu etkinin arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the effects of snowfall on the power quality of photovoltaic plants connected to the low voltage distribution system. Power quality deteriorations in the grid due to the effect of snowfall were investigated on two different photovoltaic plants with string inverter and microinverter structures. The string inverter system which has two independent array inputs consists of 2x18 mono-crystalline photovoltaic modules which are placed with a fixed south direction and horizontal position. The microinverter system consists of 18 polycrystalline photovoltaic modules mounted on the carrier system in the south direction and horizontal position. Multifunctional network analyzers were connected to the common connection points of these facilities with the grid, and their effects on power quality were measured. The compliance of the power quality variables obtained from the network analyzers with the limit values specified in the current national regulations and international standards has been examined. As a result of this thesis study, it has been shown that photovoltaic plants have a significant effect on the quality variables known as voltage deviation, reactive power, power factor, and current harmonic distortion in power systems during sunrise, sunset and this effect increases when snowfall is effective.