Plastik malzemelerin enjeksiyon parametrelerinin optimizasyonunun incelenmesi
Investigation of the optimization of injection parameters of plastic materials
- Tez No: 715632
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GAVGALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Plastik enjeksiyon, plastik hammadde malzemelerinin dozajlamadan enjeksiyon kalıp gözlerine enjektesine kadar ergimiş plastik malzemenin sıcaklık ve basınç kaybına uğramadan kontrollü bir şekilde kalıp kavite boşluklarına enjekte etme sistemidir. Plastiklerin kalitesi, kalıplama parametrelerinin optimum seçilmesine doğrudan bağlıdır. Ayrıca bu çalışma kapsamında plastik enjeksiyon kalıp seti tasarımı için gerekli olan noktalar adım adım detaylı olarak anlatılmıştır. Enjeksiyon ile kalıplama hatalarını önlemek için prosesler sırasında optimum çalışma koşullarının sağlanması gerekmektedir. Bu kapsamda önerilen yeni yaklaşımlar yardımıyla plastik enjeksiyon yöntemlerinde en önemli proseslerden biri olan prototipleme süreçlerinin minimuma indirgenmesi beklenmektedir. Bu çalışma kapsamında amaç üretimi yapılacak plastik parçanın modellenmesi, plastik hammadde malzemelerinin seçimi, kalıp seti tasarımı, kalıp grubu çelik seçimleri ve enjeksiyon proses parametrelerinin optimizasyon yapılmasıdır. Bu bağlamda elde edilen bulguların literatür çalışmalarına ve plastik endüstrisine doğrudan katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Plastic injection is the system of injecting the molten plastic material into the mold cavities in a controlled manner without losing temperature and pressure, from dosing of plastic raw materials to injecting them into the injection mold chambers. The quality of the plastic materials directly related to the optimum selection of molding parameters. In addition, within the scope of this study, the essential points for the design of the plastic injection mold set are explained step by step. In order to prevent injection molding errors, optimum working conditions must be provided during the plastic injection processes. By the help of the new approaches proposed in this study, it is expected that the prototype processes, which is one of the most important processes in plastic injection methods, will be minimized. The main goal of this study is modeling of the plastic part to be produced, selection of plastic raw material, designing the mold set, selection of mold group steel and to optimize the injection process parameters. In this context, it is aimed that the findings obtained from this study will contribute directly to the academic studies and the plastics industry.