BIST-100'de yer alan işletmelerin kurumsal yönetim ilkelerine uyumlarının tespitine yönelik bir araştırma
A research to determine the businesses in BIST-100 with the compliance of corporate governance principles
- Tez No: 715739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Dünyada teknolojik alandaki yenilikler ekonomik, politik, siyasal ve sosyal çevreleri etkilemiş, yeni ekonomik alanlar oluşturmuş ve bu oluşuma paralel olarak işletmelerin yönetim ve organizasyonlarında ucu açık değişim dalgaları yaratmıştır. Gittikçe büyüyen değişim dalgaları karşısında işletmelerin öncelikle varlıklarını koruyabilmeleri ve sonrasında ilerleyebilmeleri her geçen gün daha da zorlaşmış, şeffaflık, hesap verilebilirlik, adillik/eşitlik, sorumluluk temelinde bir kurumsal yönetimin önemi daha da artmıştır. Bu bağlamda; Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin dünyadaki değişime uyum sağlayabilmelerinde ve varlıklarını sürdürebilmelerinde kurumsal yönetim ilkelerine ne ölçüde uyduklarını tespit etmek maksadıyla yaptığım araştırmada 2020 itibarı ile BIST-100'de yer alan şirketlerin KAP'na beyan ettikleri verilerinden yararlanılmıştır. Araştırma; şirketlerin kurumsal yönetim ilkelerine belli oranlarda uymakla birlikte azlık hakları, internet sitelerinin dünyaya hitap eden dillerde hizmet sunması, şirket çalışanlarının ve menfaat sahiplerinin yönetime katılımı, bağımsız yönetim kurulu üyelerinin komitelere katılımı, komitelerin etkinliği, yönetim kurulunun performans değerlendirmesi, kadın üye oranı, yönetim kurulu üyelerine ve idari yöneticilere verilen ücretler ile sağlanan diğer tüm menfaatlerin kişi bazında açıklanması hususlarında daha fazla çaba sarf etmeleri gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Innovations of the technological field in the world have affected the economic, political and social environments, created new economic areas and in parallel with this formation, they created open-ended waves of change in the management and organization of the enterprises. In the face of ever-growing waves of change; firstly it has become more and more difficult for businesses to maintain their assets and then to progress, and the importance of a corporate governance based on transparency, accountability, fairness / equality and responsibility has increased. In this context; to determine the extent to which companies traded in Istanbul comply with corporate governance principles in adapting to the changes in the world and sustaining their existence, the data of the companies in the BIST-100 declared to the Public Disclosure Platform (KAP) as of 2020 was used in my research. While complying with the corporate governance principles of companies to a certain extent, the Research showed that they should make more effort to explain minority rights, internet sites to offer services in languages that appeal to the world, participation of company employees and stakeholders in management, participation of board members in committees, effectiveness of committees, performance evaluation of the board of directors, ratio of women members, the wages and all other benefits provided to administrative managers on an individual basis.