Okul yöneticilerinin finansman sağlama yöntemleri
Funding methods of school principals
  1. Tez No: 715740
  2. Yazar: DENİZ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Maliye, Education and Training, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, okul yöneticilerinin finansman sağlama yöntemlerini inceleyebilmek için yapılmış bir çalışmadır. Araştırma modeli belirlenirken konuya uygun olarak nitel araştırma modeli ve durum çalışması deseni tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Konya ilinde görev yapmakta olan 25 okul yöneticisi ile görüşme yapılmıştır. Yapılan görüşmeler, Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ile planlanmıştır. Okul yöneticilerinin görüşleri doğrultusunda elde edilen verilerin temaları belirlenmiştir. Araştırma sonunda, araştırmaya katılan okul yöneticilerinin genel olarak finansman bulma konusunda problemler yaşadıkları belirlenmiştir. Ayrıca, ödeneklerin yetersiz olması, bazı okullara doğrudan hiç ödenek verilmemesi, gelirlerin giderleri karşılamaması okul yöneticilerinin zamanlarını eğitim odaklı değil finansman odaklı planlamalarına sebebiyet verdiği belirlenmiştir. Ayrıca veli desteği, yerel yönetimler, hayırseverler, kantin gelirleri, okul aile birliği gelirleri vb. gibi finansman kaynaklarının en sık kullanılan kaynaklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Temizlik, kırtasiye, tamir-onarım, öğrenci ödüllendirme gibi durumların da en çok harcama yapılan kalemler olduğu sonucu elde edilmiştir. Ayrıca, okul yöneticilerinin finansman arama konusuna sıkça zaman ayırmak zorunda kaldıkları ve bağışlar sebebiyle zaman zaman velilerden şikâyet aldıkları belirlenmiştir. Okul yöneticileri maddi durumu iyi olan velilerle doğrudan görüşerek, ekonomik durumu iyi olan öğrenciyi okula çekerek, velinin güvenini kazanarak, sosyal sermayesini ve insan ilişkileri uzmanlığını kullanarak, planlama yaparak, öğretmen aracılığıyla, velinin sınıf tercihi karşılığında, kurum yöneticileriyle doğrudan görüşerek, kermes düzenleyerek, proje geliştirerek vs. finansman sağladıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a study conducted to examine the financing methods of school administrators. While determining the research model, qualitative research model and case study design were preferred in accordance with the subject. Within the scope of the research, interviews were conducted with 25 school administrators working in Konya in the 2020-2021 academic year. The interviews were planned with the Semi-Structured Interview Form. The themes of the data obtained in line with the opinions of school administrators were determined. At the end of the research, it was determined that the school administrators who participated in the research generally had problems in finding financing. In addition, it has been determined that insufficient funds, no direct allowances are given to some schools, and the fact that incomes do not cover expenses cause school administrators to plan their time not focused on education, but on financing. In addition, parent support, local governments, philanthropists, canteen incomes, parent-teacher union incomes, etc. It has been concluded that financial resources such as financial resources are the most frequently used resources. It has been concluded that the items such as cleaning, stationery, repair-repair, student rewarding are the items with the highest expenditure. In addition, it has been determined that school administrators often have to spare time for seeking financing and they receive complaints from parents from time to time due to donations. It was determined that school administrators provide funding by meeting with parents who are in good financial contition, by attracting wealthy students to their school, by gaining parents' trust, by using school's social fund and human relations skills, by planning, via teachers, in return for letting parents to choose between classes, by directly meeting with administratorsof institutions, by organizing charity activities, and by developing school projects, etc.