Tüketici tercihlerinin davranışsal iktisat bağlamında incelenmesi: Erzurum mobilya alışverişleri örneği
Examination of consumer preferences in the context of behavioral economics: The case of Erzurum furniture shopping
- Tez No: 715746
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH SERKANT AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmada Erzurum ilinde yaşayan bireylerin davranışsal iktisat kuramları bağlamında satın alma tercihlerini etkileme durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada davranışsal iktisat kurmalarından zihinsel muhasebe, batık maliyet hatası, sınırlı rasyonellik, çerçeveleme etkisi, bedavanın etkisi, sürü davranışı, tuzak etkisi yaklaşımlarının etkinliği incelenmiştir. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan 7 adet senaryo yer almakta olup, araştırmaya katılım gösteren tüketicilerin bu senaryoları değerlendirerek kendileri için karar olacak bir seçeneği işaretlemeleri istenmektedir. Araştırmanın evrenini Erzurum il merkezinde ikamet eden 18 yaşından büyük bireyler oluşturmaktadır. Araştırmada örnekleme dahil olma koşullarını sağlayan en 393 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmanın örnekleme hacmine ulaşılmasında kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Anket formu online anket platformunda hazırlanıp anket linki katılımcılara çeşitli iletişim kanalları (WhatsApp, e-posta, Messenger vb.) ile gönderilmiştir. Araştırmanın verileri %95 güven düzeyinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the effects of individuals living in Erzurum on their purchasing preferences in the context of behavioral economic theories. In the research, the effectiveness of mental accounting, sunk cost error, limited rationality, framing effect, freebie effect, herd behavior, trap effect approaches, which are behavioral economics, were examined. There are 7 scenarios prepared by the researcher in the research, and consumers participating in the research are asked to evaluate these scenarios and mark an option that will be a decision for them. The population of the research consists of individuals over the age of 18 residing in Erzurum city center. In the research, the most 393 people who met the conditions of being included in the sample were reached. Convenience sampling method was used to reach the sampling volume of the research. A questionnaire form prepared by the researcher was used to collect the data of the study. The survey form was prepared on the online survey platform and the survey link was sent to the participants via various communication channels (WhatsApp, e-mail, Messenger, etc.). The data of the research were analyzed at 95% confidence level.