Descartes'ın zihin teorisi ve çağdaş zihin felsefesindeki eleştirileri
Descartes' theory of mind and its criticisms in the contemporary philosophy of mind
- Tez No: 715745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ İSKENDER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Çağdaş Zihin Felsefesi ile ilgi kuramlar, Descartes' a yönelik eleştiriler ve Descartes' ın zihin kuramı ele alınmıştır. Descartes' ın zihin kuramının temel problemi, cisimsel olan beden ile cisimsel özelliği olmayan zihin arasında bulunan etkileşim ile ilgilidir. Yapısal olarak birbirinden farklı olan bu iki tözün arasında bir etkileşimin olduğunu savunan Descartes, iki töz arasında bulunan etkileşimi açıklamaya çalışmıştır. Bu çalışmada yapısal olarak birbirinden farklı olan ikili töz anlayışının belli başlı sorunlar doğurduğunu savunan zihin kuramcılarının Descartes' a yönelik eleştirileri tartışılmıştır. Bu amaçla ilk olarak Descartes felsefesi ya da zihin kuramı incelenmiş, genel hatlarıyla açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, Çağdaş Zihin felsefesinde bulunun Materyalizm, İşlevselcilik ve Davranışçılık gibi kuramlar ele alınmış; ele alınan kuramlar, detaylı bir şekilde açıklanmaya ve zihin hakkında ileri sürülmüş olan düşünceler tartışılmıştır. Üçüncü bölümde, çağdaş zihin felsefecilerinin Descartes' a yönelik eleştirilerinin dayanmış olduğu temeller araştırılmıştır. Araştırma sonucunda eleştirilerin odak noktasının zihin-beden ilişkisi üzerinden yapıldığı saptanmış olmakla birlikte, zihnin bir töz olarak kabul edilmesinin yarattığı kimi sonuçlara da çağdaş zihin kuramcıları vurgu yapmıştır. Zihni bir töz olarak kabul etmenin çıkarmış olduğu sorunlar, zihin kuramcılarının yapmış olduğu vurgulara göre tartışılmıştır. Sonuç bölümünde ise ele alınanlar doğrultusunda zihin hakkında söylenenlerin yeterli olup olmadığı ve yeni bir zihin anlayışının getirilip getirilemeyeceği tartışılacaktır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Zihin, Descartes, Çağdaş Zihin Felsefesi, Materyalizm, İşlevselcilik, Davranışçılık.
Özet (Çeviri)
This study focuses on theories related to Contemporary Philosophy of Mind, criticism of Descartes and the theory of mind of Descartes. The main problem of Descartes' theory of mind is related to the interaction between the body, which is objector, and the mind, which has no objectivity. Descartes argued that there was an interaction between these two structurally disparates and tried to explain the interaction between the two the uses. In this study, the criticisms of Descartes by mind theorists who argued that the bilateral understanding of the word, which is structurally different from each other, caused major problems were discussed. For this purpose, Descartes philosophy or theory of mind was first examined and tried to be explained in general terms. In the second chapter, theories such as Materialism, Functionalism and Behavioralism in contemporary philosophy were discussed; the theories discussed were explained in detail and the thoughts that were put forward about the mind were discussed. In the third chapter, the foundations on which the criticisms of contemporary mind philosophers against Descartes are based are investigated. Although it was determined that the focus of criticism was made on the mind-body relationship, contemporary mind theorists emphasized some of the consequences of accepting the mind as a word. The problems of accepting the mind as a word are discussed according to the emphasis made by the theorists of the mind. In the conclusion section, it will be discussed whether what is said about the mind is sufficient and whether a new mind can be brought in in line with what is discussed. KEY WORDS: Mind, Descartes, Contemporary Philosophy of Mind, Materialism, Functionalism, Behaviorism