İlköğretim matematik öğretmen adaylarının bazı geometrik şekilleri çizim becerilerinin incelenmesi
Examination of pre-service mathematics teachers' drawing skills of some geometric shapes
- Tez No: 715749
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ZEHİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Öğrencilerin geometri başarısını daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilmeleri ve geometrik düşünme seviyelerini arttırabilmeleri için geometrik çizimleri başarı ile yapmaları gerekmektedir. Pergel, cetvel açı ölçer gibi çeşitli araçlar kullanılarak öğrencilerin farklı geometrik çizimleri adım adım oluşturabilirler. Bu araştırmada öğretmen adaylarının köşegen uzunluğu, köşeleri ve köşegeni verilen çokgenleri çizebilme becerilerini, çokgenlerin kavramsal yapısını ve sahip oldukları özellikleri çizim esnasında kullanıp kullanamadıklarını, çizimlerde yaptıkları kavramsal hataları, cetvel ve iletki kullanarak yaptıkları çizimlerin verilen ölçüleri sağlayıp sağlamadıklarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu araştırmanın verileri, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde İbrahim Çeçen Üniversitesi ilköğretim matematik öğretmenliği lisans programı birinci sınıfında öğrenim gören 80 öğrenciye uygulanan ve iki boyutlu 6 geometrik kavramın çiziminin gerektiği açık uçlu soruları içeren veri toplama formu aracılığıyla elde edilmiştir. Bu çalışmada katılımcılara yöneltilen sorular belirli hata sınıfları adı altında kategorilere ayrılarak bulguların anlaşılması ve sunulması sağlanmıştır. Buna göre elde edilen veriler betimsel analiz ile açıklanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler öğretmen adaylarının geometrik kavramlarla ilgili çizim becerilerinin sergilendiği öğretim içeriği ile sınırlıdır. Öğretmen adaylarının köşegen, kenar ve yükseklik kavramları ile ilgili özellikleri yeterince bilmedikleri ve bu kavramlarda sorunlar yaşadıkları söylenebilir. Öğretmen adayları herhangi bir çizim verilmeksizin, istenen özelliklere sahip şekil çizimlerini gerçekleştirmede zorlandıkları söylenebilir. Prototip şekiller verilse de bu şekillerin tamamlanması noktasında istenenlerin çiziminde başarılı olunmadığı ifade edilebilir. Şekillerin çiziminde verilen ve istenen özellikler bakımından önemli sorunlar ortaya çıkmış. Bunlardan bazılarının şekillerin açı ve kenar özelliklerinin bilinmemesinden bazıları da çizim araçlarını kullanma becerilerinin yeterli düzeyde olmamasından kaynaklandığı söylenebilir. Eksik geometri kavramları ile ilgili etkilikler geliştirilerek, öğretmen adaylarına uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
In order for students to be able to perform geometry more efficiently, they need to make geometric drawings successfully so that they can increase their geometric thinking level. Students can create different geometric drawings step by step by using various tools such as compass, ruler and protractor. In this study, it was aimed to reveal the pre-service teachers' ability to draw polygons, whether they could use the conceptual structure of polygons and their features during drawing, the conceptual mistakes they made in the drawings, and whether the drawings they made using a ruler and protractor provided the given dimensions. The data used in this research were obtained through a data collection form that included open-ended questions that required drawing of six two-dimensional geometric concepts and applied to 80 pre-service teachers studying in the first year of the İbrahim Çeçen University, elementary school mathematics education undergraduate program in the spring semester of the 2020-2021 academic year. Qualitative research method was used in this study. The data obtained in the research is limited to the teaching content of the second year primary school mathematics teaching students' drawing skills related to geometric concepts. It can be defined that pre-service teachers do not know enough about the features of diagonal, edge and height concepts and they have problems in these concepts. It can be defined that pre-service teachers have difficulty in drawing shapes with the desired features without giving any drawings. Although prototype shapes are given, it can be said that the desired drawings were not successful at the point of completing these shapes. Important problems have arisen in terms of the given and desired features in the drawing of the figures.