Investigating the use of technology on pre-service elementary mathematics teachers' plane geometry problem solving strategies
Teknoloji kullanımının ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının düzlem geometrisi problem çözme stratejileri üzerinde incelenmesi
- Tez No: 345134
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM AKYÜZ, DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının GeoGebra ile ilgili eğitimi aldıktan sonra teknoloji ve geleneksel kağıt&kalem ortamlarında düzlem geometrisi problem çözme stratejilerinin incelenmesidir. Öğretmen adaylarının çözüm stratejilerini incelemek amacıyla nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Veriler, çoklu durum çalışması kullanılarak toplanmış ve analiz edilmiştir. Çalışmanın katılımcıları ilköğretim matematik öğretmenliği bölümünden 7 öğretmen adayıdır. Sınıf gözlemleri ve görüşmeler çalışmanın veri kaynaklarını oluşturmaktadır. Üç haftalık uygulamadan sonra bir hafta boyunca veriler toplanmıştır. Veriler düzlem geometrisi ile ilgili dört açık uçlu soruya verilen cevaplar ile görüşme ve gözlem kayıtlarının incelenmesi ve yazıya aktarılması yoluyla analiz edilmiştir. Öğretmen adaylarından elde edilen veriler göre öğretmen adaylarının çözüm stratejileri üç kategoride incelenmiştir: Cebirsel, geometrik ve birleşik. Katılımcılar kağıt&kalem ortamında çoğunlukla cebirsel, teknoloji ortamında is geometrik çözümler geliştirmişlerdir. Bu sonuç, farklı ortamların öğretmen adaylarının problem çözme becerilerine ayrı ayrı katkıda bulunduklarını göstermektedir. Geleneksel kağıt&kalem ortamından farklı olarak, teknoloji dinamik yapısı sayesinde katılımcıların matematiksel anlayışlarına katkıda bulunmuştur. Ayrıca öğretmen adayları teknoloji ortamında zaman kazanmış, alternatif yöntemleri kolayca geliştirebilmiş, şekilleri eksiksiz çizerek ve kolayca görselleştirerek kesin ve hızlı hesaplamalar yapabilmişlerdir. Öğretmen adayları uygulama sürecinin başında GeoGebra kullanımı ile ilgili bazı teknik zorluklarla karşılaşmış; ancak eğitimlerinin sonunda bu zorlukların üstesinden gelebilmişlerdir. Eğitim çevrelerinin matematik öğrenme ve öğretme sürecinde teknoloji kullanımı ile ilgili teşvikleri doğrultusunda, bu çalışmanın matematik öğretmenlerinin problem çözme etkinlerinde teknoloji araçlarını kullanmaları konusunda faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate plane geometry problem solving strategies of pre-service elementary mathematics teachers in technology and paper-and-pencil environments after receiving an instruction with GeoGebra. Qualitative research strategies were used to investigate teacher candidates? solution strategies. The data was collected and analyzed by means of a multiple case study design. The study was carried out with 7 pre-service elementary mathematics teachers. The main data sources were classroom observations and interviews. After receiving a three-week instructional period, the participants experienced data collection sessions during a week. The data was analyzed by using records of the interviews, answers to the instrument, and transcribing and examining observation records. Results revealed that the participants developed three solution strategies: algebraic, geometric and harmonic. They used mostly algebraic solutions in paper-and-pencil environment and geometric ones in technology environment. It means that different environments contribute separately pre-service teachers? mathematical problem solving abilities. Different from traditional environments, technology contributed students? mathematical understanding by means of dynamic features. In addition, pre-service teachers saved time, developed alternative strategies, constructed the figures precisely, visualized them easily, and measured accurately and quickly. The participants faced some technical difficulties in using the software at the beginning of the study but they overcome most of them at the end of instructional period. The results of this study has useful implications for mathematics teachers to use technology during their problem solving activities as educational community encourages to use technology in teaching and learning of mathematics.