Tekerlekli sandalye basketbol branşı oyuncularının sporda imgeleme düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the imagination levels of wheelchair basketball branch players in sports
  1. Tez No: 715778
  2. Yazar: HASİBE ÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN BAHADIR KAYIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmanın temel amacı; tekerlekli sandalye basketbol oyuncularının imgeleme düzeylerinin belirlenmesi ve lig, yaş, cinsiyet, spor branşından elde ettikleri gelir, kardeş sayısı, eğitim düzeyi, spor yılı ve yerleşim türü gibi çeşitli değişkenlerin sporcuların imgeleme düzeyleri üzerinde etkili olup olmadığının incelenmesidir. Çalışmanın kapsamını tekerlekli sandalye basketbol branşından toplam 342 sporcu oluşmaktadır. Elde edilen veriler için SPSS İstatistik 22 programı kullanılmıştır. Verilere önce normallik testi yapılmış ve iki gruptan oluşan değişkenlere independent samples t testi uygulanırken, iki gruptan fazla oluşan değişkenler için one-way ANOVA testi uygulanmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkların belirlenmesi amacıyla LSD Post Hoc testi uygulanmıştır. Yapılan testlerin sonucunda; erkek oyuncuların MGUS alt boyutunda kadın oyunculara göre daha iyi düzeye sahip oldukları tespit edilmiştir. Yerleşim türüne göre yapılan t testi sonucunda; şehirde yaşayan sporcuların, Büyük şehirde yaşayan sporculara göre Bİ, MÖİ ve MGUS alt boyutlarında daha iyi düzeye sahip oldukları belirlenmiştir. Sporcuların lig değişkenlerine göre; 2. ligde oynayan sporcuların diğer ligdeki sporculara göre daha iyi bilişsel imgeleme düzeyine sahip oldukları tespit edilirken, sporcuların yaş değişkenine göre imgeleme düzeylerinde bir farklılığa rastlanılmamıştır. Aynı zamanda spor branşından gelir elde eden sporcuların hiç gelir sağlayamayan sporculara göre daha iyi imgeleme düzeyine sahip oldukları belirlenmiştir. Bununla birlikte 2 ile 7 arasında kardeşe sahip olan oyuncuların, tek çocuk olan oyunculara göre imgeleme düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Son olarak spor yapma süresi altı yıldan fazla olan oyuncuların, birkaç yıl spor yapmakta olan sporculara göre imgeleme düzeylerinde olumlu bir artış sağladığı elde edilen bulgular arasında yer almaktadır. Son olarak çalışmadan elde edilen sonuçlara göre çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study; is to determine the imagery levels of wheelchair basketball players and to examine whether various variables such as league, age, gender, income from sports branch, number of siblings, education level, year of sports and type of residential area have an effect on the imagery levels of athletes. The scope of the study consists of a total of 342 athletes from the wheelchair basketball branch. SPSS Statistic 22 program was used for the obtained data. The data were first tested for normality and independent samples t test was applied to the variables consisting of two groups, one-way ANOVA test was applied for the variables consisting of more than two groups. LSD Post Hoc test was applied to determine the differences between the groups. As a result of the tests; it has been determined that male actors have a better level of MGM than female players. As a result of the t test made according to the settlement type; It has been determined that the athletes living in the city have better levels in Cİ, MS and MGM sub-dimensions compared to the athletes living in the big city. According to the league variables of the athletes; it was determined that the athletes playing in the 2nd league had better cognitive imagery level than the athletes in the other league, no difference was found in the imagery levels of the athletes according to the age variable. At the same time, it has been determined that the athletes who earn income from the sports branch have a better imagery level than the athletes who do not earn any income. However, it has been determined that the imagery levels of the players who have between 2 and 7 siblings are higher than the players who are only children. Finally among the findings that the players who have been playing sports for more than six years have a positive increase in their imagery levels compared to the athletes who have been doing sports for a few years. Depending on the study result, various suggestions were made according to these results obtained from the study.