How has the syrian refugee crisisshaped Turkey's role in European security?
  1. Tez No: 715777
  2. Yazar: MURAT DERİCAN
  3. Danışmanlar: DR. ANNA STAVRİANAKİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma Suriyeli mülteci krizinin Avrupa Birliği (AB) ve AB üyesi ülkelerde ne ölçüde güvenlikleştirildiğini ve Türkiye'de ise güvensizlikleştirildiğini belirlemeye çalışmaktadır. Bu nedenle, AB'de göçün güvenlikleştirilmesi ile Türkiye'de güvensizlikleştirilmesinin Türkiye'nin Avrupa güvenliğindeki rolünü nasıl etkilediği sorusu cevaplanmaya çalışılmaktadır. Bulgular, bazı AB ülkelerinin AB liderlerinin isteklerinin aksine krizi güvenlikleştirmesinin AB'nin genel politikasına zarar verdiğini ve bu durumun krizi güvensizlikleştiren Türkiye'nin AB'ye karşı pazarlık gücünü artırdığını ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
This study seeks to determine to what extent the Syrian Refugee Crisis has been securitized by the EU and its member states and desecuritized by Turkey. Consequently, it tries to answer the question of how the relative securitization and desecuritization of migration within the EU and Turkey, respectively, has affected Turkey's role in European security. The findings suggest that by desecuritizing the crisis Turkey has improved its bargaining power vis-a-vis the EU due to the fact that some EU countries have securitized the Crisis, against the wishes of EU leaders, which in turn undermined overall EU policy