Obez ergenlere verilen farkındalık temelli stres azaltma eğitiminin yeme davranışları ve depresyona etkisi
The effect of mindfulness-based stress reduction education given to obese adolescent on eating behaviors and depression
  1. Tez No: 715821
  2. Yazar: İBRAHİM DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KAVAK BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, obez ergenlere verilen farkındalık temelli stres azaltma eğitiminin yeme davranışları ve depresyona etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırma, ön test - son test kontrol gruplu deneysel bir çalışma olarak, Mardin il merkezinde bulunan liselerde, Mart 2021 - Mayıs 2021 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın örneklemini güç analizi ile belirlenen 93 (deney grubu:45, kontrol grubu: 48) obez ergen oluşturdu. Verilerin toplanmasında,“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Hollanda Yeme Davranışı Anketi”ve“Kutcher Ergen Depresyon Ölçeği”kullanıldı. Deney grubuna 8 haftalık farkındalık temelli stres azaltma eğitimi verildi. Kontrol grubundaki bireylere herhangi bir girişim uygulanmadı. Verilerin değerlendirilmesinde,“yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, standart sapma, ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi ve bağımlı gruplarda t testi”yöntemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of mindfulness-based stress reduction education given to obese adolescent on eating behaviors and depression. Material and Method: The research was carried out between March 2021 and May 2021 in middle schools and high schools located in the city center of Mardin, as an experimental study with a pretest-posttest control group. The sample of the research consisted of 93 (experimental group: 45, control group: 48) obese adolescents determined by power analysis.“Descriptive Characteristics Form”,“Dutch Eating Behavior Questionnaire”and“Kutcher Adolescent Depression Scale”were used to collect datas. An 8-week mindfulness-based stress reduction education was given to the experimental group. No intervention was applied to the individuals in the control group. In the analyzing of the data,“percentage distribution, arithmetic mean, standard deviation, chi-square test, t test for independent groups and t test for dependent groups”were used.