Kedilerde oluşan distal femur kırıklarının dinamik intramedüller çapraz pin tekniği ile sağaltımı
Treatment of distal femur fractures with dynamic intramedullary cross pinning technique in CATS
  1. Tez No: 715824
  2. Yazar: METEHAN TURAN CEBECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRKAN KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma, 12 adet distal femur kırığı tespit edilen 12 kedide gerçekleştirilmiştir. Olguların, kırık özellikleri, operasyon detayları, operasyon sonrası oluşan komplikasyonlar ve radyografik görüntüleri kaydedilmiştir. Çalışmadaki distal fizeal kırıklar Salter-Harris'e göre sınıflandırılmış olup; 1 tanesinde tip I, 7 tanesinde Tip II, 3 tanesinde Tip IV kırığı belirlenmiştir. Kırıklardan Salter-Harris tipII, tip I ve distal diafizer femur kırığı olan hastalara dinamik intramedüller çapraz pin tekniği uygulanmış, Salter-Harris tipIV kırığı olanlara ise dinamik intramedüller çapraz pin ve interkondiler vida uygulaması yapılmıştır. Operasyonu gerçekleştirilen 12 hastanın 8'sinde ilgili ekstremitedeki bandajın çıkarılmasından sonra ekstremitelerini kullandıkları tespit edilmiştir. Salter-Harris tip IV kırığı olan 2 hastada diğer bölgelerdeki kırıklar sebebi ile topallık görüldü fakat kırık iyileşmesi tamamlandıktan sonra ekstremite hareketinin normale döndüğü görülmüştür. Salter-Harris tip IV kırığı olan bir hastada travma sonucu eklemde ki hasarın büyüklüğü sebebiyle eklem açısında daralma ve topallama görülmüştür. Salter-Harris tip I kırığı olan bir vakada operasyondan 5 gün sonra pin migrasyonu gerçekleşmiş ve ikinci bir operasyon yapılarak çapraz pin tekniği uygulanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda kedilerde oluşan distal femur kırıklarının tedavisinde dinamik intramedüller çapraz pin tekniğinin etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 12 cats with 12 distal femur fractures. Fracture properties, operation details, postoperative complications, and radiographic images of the cases were recorded. The distal physeal fractures in the study were classified according to Salter-Harris, and they were determined as type I in 1, Type II in 7, andType IV in 3 of them.Dynamic intramedullary cross pinning technique was applied to patients with Salter-Harris type II, type I and distal diaphyseal fractures, dynamic intramedullary cross pinning, and intercondylar screw application, as for that, was applied to patients with Salter-Harris type IV fractures. It was observed that 8 of the 12 patients who were operated on used theire xtremities after removing the bandage on the releavant extremity. In 2 patients with Salter-Harris type IV fractures, lameness was observed due to fractures in other regions, but extremity movement returned to normal after healing the bone. A patient with a Salter-Harris type IV fracture, due to theextent of the damage to the joint as a result of trauma, had narrowing and limping in the joint angle. In a patient with a Salter-Harris type I fracture, pin migration occurred 5 days after the operation, and the cross pinning technique was applied in a second operation. Inconsequence of the findings, it was observed that the dynamic intramedullary crosspinning technique was effective in the treatment of distal femur fractures in cats.