Preterm bebeğe sahip annelerin anne sütü algı ölçeğinin geliştirilmesi, geçerlilik ve güvenirlilik çalışması
Development of brest milk perception scale of mothers with preterm baby, validity and reliability study
  1. Tez No: 715838
  2. Yazar: SUZAN GÜNGÖR ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEVSER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Preterm doğum yapan anneler açısından anne sütünün önemi, laktasyonun başlatılması, devam ettirilmesi ve preterm bebeklerin emzirilmesinde anne algılarına etki eden faktörleri belirlemek son derece önemlidir. Bu çalışma, Preterm Bebeğe Sahip Annelerin Anne Sütü Algı Ölçeği“ nin geliştirilmesi, geçerlilik ve güvenirliğinin test edilmesi amacıyla yapılmıştır. Metodolojik olarak planlanan araştırma, T.C. Sağlık Bakanlığı Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 03.01.2020-30.11.2021 tarihleri arasında preterm doğum yapmış ve araştırmaya katılmayı kabul eden 241 anne ile yapıldı. Araştırma verileri araştırmacılar tarafından hazırlanan soru formu ve literatür doğrultusunda hazırlanan ”Preterm Bebeğe Sahip Annelerin Anne Sütü Algı Ölçeği" isimli 5' li Likert tipi ölçek ile toplandı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Packagefor Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma grubundaki katılımcıların yaş ortalamasının 29,42±6,10 saptandı.
Özet (Çeviri)
It is extremely important to determine the factors affecting mother's perceptions in terms of the importance of breast milk, initiation and continuation of lactation, and breastfeeding of preterm infants for mothers who gave birth preterm. This study was carried out in order to develop the“Breast Milk Perception Scale of Mothers with Preterm Babies”and to test its validity and reliability. Methodologically planned research was carried out with 241 mothers who gave preterm birth between 03.01.2020 and 30.11.2021 in Sakarya Education and Research Hospital of T.C Ministry of Health Sakarya Provincial Health Directorate and agreed to participate in the study. The research data were collected with a question form prepared by the researchers and a 5-point Likert type scale named“Breast Milk Perception Scale of Mothers with Preterm Babies”prepared in line with the literature. The data acquired in the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. The mean age of the participants in the study group was determined as 29.42±6.10. In the framework validity of the scale; Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) value of 0.965 and Barlett's sphericity test were found to be significant.