Huzurevinde kalan ileri yaş gruplarının yaptıkları spor faaliyetlerinin yaşam kalitelerine etkisi (Giresun ili örneği)
The effect of the sports activities performed by the age groups who stay in nursing hospital on the quality of life (Giresun example)
- Tez No: 715839
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN HAMDİ BAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızda huzurevinde kalan ileri yaş gruplarının yaptıkları spor faaliyetlerinin yaşam kaliteleri üzerine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini, Giresun Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde yaşayan yaşlılar arasından rastgele seçilen 6 kadın ve 17 erkek olmak üzere toplam 23 gönüllü oluşturmaktadır. Araştırma verileri, bu çalışma için geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Bu çalışmada verilerin analizinde ilk olarak görüşme metinleri araştırmacılar tarafından dikkatle okunarak incelenmiştir. Ardından veriler kodlanmış, kodlanan verilerden temalar oluşturulmuş ve bulgular tanımlanarak yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 26 lisanslı istatistik paket programı kullanıldı. Demografik bilgiler için aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzde değerleri belirlendi. Değişkenler arasında ise gruplandırılmış tanımlayıcı istatistik yapıldı. Bulgular: Huzurevinde yaşayan bireylerin çoğunluğunun eğitim durumunun düşük olduğu, ekonomik durumunun iyi düzeyde olduğu, boş zamanlarında hoşlandıkları aktivitelerin aktif olarak hareket etmelerini sağlayan aktiviteler olduğu, bazılarının geçmişlerinde bir spor dalını yaptığı bazılarının ise geçmişlerinde bir spor dalında yer almadığı, çoğunluğunun egzersizlerden sonra spora olan ilgisinin daha çok arttığı, yarısına yakınında egzersizlerden sonra uygu düzeninde rahatlama olduğu ve tümünün egzersizlerden sonra yaşam kalitesinin arttığı belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmamızda yaşlıların yapmış oldukları egzersizlerin yaşam kalitesi üzerindeki artışının yanı sıra hareket olanağı fazla olan egzersizlere olan ilgilerinin arttığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda yaşlı bireylerin eğlenmek ve yaşam kalitelerini arttırmak için egzersizlere yöneldiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to examine the effects of sports activities on the quality of life of advanced age groups living in nursing homes. Materials and Methods: The sample of the study consists of a total of 23 volunteers, 6 women and 17 men, randomly selected among the elderly living in Giresun Nursing Home Elderly Care and Rehabilitation Center. Research data were collected with a semi-structured interview form developed for this study. In this study, in the analysis of the data, firstly, the interview texts were carefully read and examined by the researchers. Then, the data were coded, themes were formed from the coded data, and the findings were defined and interpreted. SPSS 26 licensed statistical package program was used in the analysis of the data obtained in the study. Arithmetic mean, standard deviation and percentage values were determined for demographic information. Grouped descriptive statistics were performed between the variables. Results: The majority of individuals living in nursing homes have low educational status, have a good economic status, activities that they enjoy in their spare time are activities that enable them to move actively, some of them did a sport in their past, some of them did not take part in a sport in their past, the majority of them showed interest in sports after the exercises. It was determined that almost half of them had a relief in their sleep patterns after the exercises, and the quality of life of all of them increased after the exercises. Conclusion: In our study, it was determined that the exercises performed by the elderly increased their quality of life, as well as their interest in exercises with higher mobility. In this direction, it can be said that elderly individuals tend to exercise in order to have fun and increase their quality of life.