Yoğun bakım ünitesinde algoritmaya dayalı bakım paketi uygulamasının basınç yaralanması gelişimi üzerine etkisi
The effect of algorithm based care package application on pressure injury development in the intensive care unit
- Tez No: 715851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Araştırma, yoğun bakım ünitesinde basınç yaralanmasını önleme amacıyla algoritma doğrultusunda hazırlanan bakım paketinin basınç yaralanmasını önlemeye etkisinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma, Mayıs 2019-Nisan 2020 tarihleri arasında Kocaeli İzmit Seka Devlet Hastanesi'nin 3'üncü basamak genel yoğun bakım ünitesinde yatan 80 hasta üzerinde yapılmıştır. Retrospektif ve deneysel tasarım tipi kullanılan araştırma üç aşamadan oluşmuştur. Birinci aşamada, çalışmaya katılmayı kabul eden 15 hemşireye Basınç Yaralanması Bakım Paketi Algoritması (BYBPA) kullanımına yönelik eğitim verilmiştir. İkinci aşamada, retrospektif tarama ile 5 aylık dönemdeki basınç yaralanması insidansı ve kontrol grubunun verilerine ulaşılmıştır. Uygulama grubunun verileri toplanmış ve BYBPA doğrultusunda bakım verilmiştir. Üçüncü aşamada algoritma rehberliğinde verilen bakım dönemindeki (Aralık 2019-Nisan 2020) basınç yaralanması insidansı ile çalışma öncesi dönemdeki (Mayıs-Eylül 2019) basınç yaralanması insidansı karşılaştırılarak BYBPA'nın etkinliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Algorithm Based Care Package Application on Pressure Injury Development in The Intensive Care Unit INTRODUCTION AND OBJECTIVE: The research was planned to evaluate the effect of the care package prepared in line with the algorithm for the prevention of pressure injury in the intensive care unit. MATERIALS AND METHODS: The research was conducted on 80 patients hospitalized in the 3rd level general intensive care unit of Kocaeli Izmit Seka State Hospital between May 2019 and April 2020. The research, which used retrospective and experimental design type, consisted of three stages. In the first stage, training on the use of Pressure Injury Care Package Algorithm (PICPA) was given to 15 nurses who agreed to participate in the study. In the second stage, the incidence of pressure injury in the 5-month period and the data of the control group were obtained by retrospective scanning. The data of the application group were collected and care was given in line with the PICPA. In the third stage, the effectiveness of PICPA was evaluated by comparing the incidence of pressure injury during the maintenance period (December 2019-April 2020) with the guidance of the algorithm and the incidence of pressure injury in the pre-study period (May-September 2019).