Odaklanmış paratiroidektomide paratiroid dokusunun tanımlanmasında yeni bir yöntem: Doku aspiratında AST/LDH oranının değerlendirilmesi
A new method for defining parathyroid tissue in focused parathyroidectomy: Aspartate aminotransferase (AST)/lactate dehydrogenase (LDH) ratio from tissue aspirate
- Tez No: 715884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ÇITLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Görüntüleme yöntemlerindeki gelişmelerle birlikte primer hiperparatiroidizmde (PHPT) preoperatif adenom lokalizasyonunun saptanması kolaylaşmış ve son yıllarda giderek artan oranlarda odaklanmış cerrahiler uygulanmaya başlanmıştır. Literatürde biyopsi materyalinden çalışılan Aspartat Aminotransferaz (AST)/Laktat Dehidrojenaz (LDH) oranının normal paratiroid dokusu ve hiperfonksiyonel paratiroid dokusunu diğer dokulardan ayırt etmek için kullanılabileceğini gösteren prospektif çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada amacımız intraoperatif hiperfonksiyonel paratiroid dokusu tanımlanması için doku aspiratından AST/LDH oranı değerlendirerek, odaklanmış paratiroidektomide intraoperatif paratiroid hormon (IOPTH) testi ve donmuş kesit doku örneklemesi yerini alabilecek maliyet etkin ve daha hızlı bir tanı yöntemi tanımlamaktır. Gereç ve Yöntem Mayıs 2021 ile Şubat 2022 tarihleri arasında S.B.Ü Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde primer hiperparatiroidizm nedeniyle odaklanmış paratiroidektomi yapılan, tiroid karsinomu, tiroid karsinomu şüphesi ve tiroid nodülü için lobektomi veya bilateral total tiroidektomi yapılan ardışık 78 hastanın verileri prospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılayan tüm hastaların demografik verileri, ameliyat öncesi biyokimya parametreleri, preoperatif görüntülemeleri, intraoperatif PTH, donmuş kesit patoloji sonucu, uygulanan cerrahi teknik, ameliyat sonrası kalsiyum, PTH değerleri ve terminal patolojileri kaydedildi. Odaklanmış paratiroidektomi yapılan hastalarda donmuş kesit çalışılmak üzere çıkartılan patoloji materyalinden; tiroidektomi yapılan hastalarda tiroid dokusu, tiroid nodülü ve lenf nodlarından ayrı ayrı washout yapılarak AST/LDH oranı çalışıldı. Hastalardan alınan washout örnekleri terminal patoloji sonuçlarına göre gruplara ayrıldı. Bulgular Araştırmada terminal patoloji sonuçları incelendiğinde; %19,8'i (n=28) benign hiperfonksiyonel paratiroid dokusu, %0,7'si (n=1) normal histopatolojik paratiroid bezi, %44,1'i (n=62) nodüler ve multinodüler hiperplazi, %7,8'i (n=11) papiller karsinom; %7,8'i vii (n=11) papiller mikrokarsinom, %0,7'si (n=1) hurtle hücreli neoplazm; %17'si (n=24) tiroid dokusu, %2,1'i (n=3) lenf nodu olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective It has become easier to detect preoperative adenoma localization in primary hyperparathyroidism (PHPT) thanks to the recent developments in imaging methods, and focused parathyroidectomy have been applied with at an increasing rate in recent years. There are prospective studies in the literature showing that the Aspartate Aminotransferase (AST)/Lactate Dehydrogenase (LDH) ratio studied from biopsy material can be used to differentiate normal parathyroid tissue and hyperfunctional parathyroid tissue from other tissues. In this study, our aim is to define a cost-effective and faster diagnostic method that can replace intraoperative parathyroid (IOPTH) testing and frozen section tissue sampling in focused parathyroidectomy by evaluating the AST/LDH ratio from tissue aspirate for intraoperative hyperfuctional parathyroid tissue identification. Material and Method The data of 78 consecutive patients who underwent focused parathyroidectomy due to primary hyperparathyroidism; and who underwent lobectomy or bilateral total thyroidectomy due to thyroid nodüle, thyroid carcinoma and suspected thyroid carcinoma, in between May 2021 and February 2022 at the General Surgery Department of S.B.U Haseki Training and Research Hospital were prospectively analyzed. Demographic data, preoperative biochemistry parameters, preoperative imaging, intraoperative PTH, frozen section pathology result, surgical technique, postoperative calcium, PTH values and terminal pathologies of all patients who met the inclusion criteria of the study were recorded. AST/LDH ratio was studied by washout separately from the pathology material extracted for frozen section study in patients who underwent focused parathyroidectomy; from thyroid tissue, thyroid nodule and lymph nodes in patients who underwent thyroidectomy. Washout samples taken from the patients were divided into groups according to the terminal pathology results. Results When the terminal pathology results were examined in the study; 19.8% (n=28) benign hyperfunctional parathyroid tissue, 0.7% (n=1) normal histopathological parathyroid gland, 44.1% (n=62) nodular and multinodular hyperplasia, 7,8% (n=11) were papillary carcinoma; ix 7.8% (n=11) papillary microcarcinoma, 0.7% (n=1) hurtle cell neoplasm; 17% (n=24) were found to be thyroid tissue, and 2.1% (n=3) were lymph nodes.