Polikistik over sendromlu hastalarda serum sitoglobin (CYGB) düzeyinin incelenmesi
Examination of serum cytoglobin (CYGB) level in patients with polycystic over syndrome
  1. Tez No: 715886
  2. Yazar: ÖZGE BİTGEN
  3. Danışmanlar: UZMAN AYŞEGÜL BESTEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS) doğurganlık çağında en sık görülen hormonal bozukluktur. Yapılan çalışmaların sonuçlarına göre %6-10 insidansla repro-duktif çağ kadın sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. PKOS'lu hastalar ileride kalp ve damar hastalıkları, tip-2 diyabet, endometriyum kanseri gibi hastalıklar için birçok risk faktörüne genç yaşlarda sahip olurlar. Bu nedenle PKOS ciddi bir halk sağlığı problemidir. Literatürde PKOS hastalarıyla yapılan çalışmalarda total oksidatif stres (TOS) ve total antioksidan stres (TAS) durumları araştırılmıştır. PKOS'lu hasta-larda TOS değerleri yüksek bulunmuştur. Yapılan diğer araştırmalarda da gösterilmiş-tir ki sitoglobin (CYGB), yakın zamanda tanımlanmış, strese duyarlı bir hemoprote-indir. Neredeyse her türlü dokuda hücre sitoplazmasında bulunur. CYGB'nin oksijen (O2), NO ve serbest radikallere bağlanabilen, oksidatif stresin neden olduğu iskemik/ hipoksik durumlarda sitoprotektif rolü gösterilmiştir. Çalışmamızda polikistik over sendromlu hastalarda oksidatif streste hücre koruyucu etkisi olan sitoglobin değerle-rinin kontrol grubuyla kıyaslanarak anlamlı sonuçlar elde edilmesi tanı ve tedavide bir belirteç olarak kullanılacağı öngörülmüştür. Materyal-metot: Çalışma prospektif vaka kontrol tipinde bir çalışmadır. Ça-lışmaya daha önceden S.B.Ü. İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine başvurarak adetin 2. veya 3. gününde ultrasonografi ile değerlendirilip, hormon profilleri, insülin direnci-nin homeostatik modeli değerlendirmesi(HOMA-IR) düzeylerine bakılarak Rotter-dam kriterlerine göre PKOS tanısı almış 18-45 yaş arasında gebe olmayan, ek ovaryan patolojisi olmayan 27 obez, 32 obez olmayan ve 27 kontrol grup olmak üzere toplam 86 hasta dahil edilmiştir. Hastalardan Ekim 2021- Aralık 2021 tarihleri arasında adet-lerinin 2. veya 3. gününde serum sitoglobin düzeyi bakılmak üzere kan alınmıştır. Bulgular: Obez PKOS grubunun medyan CYGB seviyesi 1486 (1143 – 1696), non-obez PKOS grubunun 2116 (1578 – 3314) ve kontrol grubunun ise 474 (371 – 570) bulunmuştur (p0.05). Total testosteron seviyesi ile CYGB ara-sında ise pozitif yönlü anlamlı korelasyon bulundu (rs=0,299, p=0,005). ROC analizi için non-obez PKOS ve obez PKOS grubu tek bir grup olarak birleştirildi. PKOS ve kontrol grubu olarak iki ayrı grup oluşturuldu. ROC analizi ile yapılan değerlendirme sonucunda CYGB ölçümünün polikistik over sendromunu tayin etmek için tanısal değeri olduğu görülmüştür (Grafik 1).
Özet (Çeviri)
Objective: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is the most common hormonal disorder in reproductive age. According to the results of the studies, reproductive age affects women's health negatively with an incidence of 6-10%. Patients with PCOS have many risk factors for diseases such as cardiovascular diseases, type-2 diabetes and endometrial cancer at a young age. Therefore, PCOS is a serious public health problem. Total oxidative stress (TOS) and total antioxidant stress (TAS) conditions have been investigated in studies conducted with PCOS patients in the literature. TOS values were found to be high in patients with PCOS. Other studies have shown that cytoglobin (CYGB) is a recently identified stress sensitive hemoprotein. It is found in the cell cytoplasm of almost all types of tissues. The cytoprotective role of CYGB in ischemic/hypoxic conditions caused by oxidative stress, which can bind to oxygen (O2), NO and free radicals, has been demonstrated. In our study, it was pre-dicted that the cytoglobin values, which have a cell-protective effect on oxidative stress in patients with polycystic ovary syndrome, were compared with the control group and that it would be used as a marker in diagnosis and treatment. Material- Method: The study is a prospective case-control study. Previously, patients between the ages of 18-45, who applied to the Gynecology and Obstetrics outpatient clinics of University of Health Sciences Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, were diagnosed with PCOS according to Rotterdam criteria after being evaluated by ultrasonography on the 2nd or 3rd day of menstrua-tion, and looking at hormone profiles, homeostatic model evaluation of insulin resis-tance (HOMA-IR) levels. A total of 86 patients, 27 of whom were obese, 32 non-obese, and 27 control groups, were included in the study. Blood was taken from the patients on the 2nd or 3rd day of their menstruation between October 2021 and De-cember 2021 to measure the serum cytoglobin level. Result: The median CYGB level was 1486 (1143 – 1696) in the obese PCOS group, 2116 (1578 – 3314) in the non-obese PCOS group and 474 (371 – 570) in the control group (p0.05). A significant positive correlation was found between total testosterone level and CYGB (rs=0.299, p=0.005). Non-obese PCOS and obese PCOS groups were combined as a single group for ROC analysis. Two separate groups were formed as PCOS and control group. As a result of the evaluation made with ROC analysis, it was seen that CYGB measurement has a diagnostic value for determining polycystic ovary syndrome (Graph 1).