Nontifoidal salmonellaların etken olduğu kan dolaşım enfeksiyonlarının epidemiyolojisi, etken serovarlar ve antimikrobiyal duyarlılıkları
Epidemiology of blood circulation infections caused by nontifoidal salmonellas, serovars and their antimicrobial sensitivities
- Tez No: 715887
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE MAMIKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmada, Aralık 2005- Eylül 2019 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Merkez Laboratuvarı Mikrobiyoloji Birimi'nde; erişkin ve pediatrik hastaların kan kültürlerinden izole edilen 58 NTS suşu retrospektif olarak değerlendirildi. Hasta klinik bilgilerine Mia-Med ve Medi-Hasta bilgi sistemleri kullanılarak erişildi. E-test yöntemi ile ampisilin, seftriakson, siprofloksasin, trimetoprim-sulfametaksazol ve azitromisin için duyarlılıklar saptandı. Minimum inhibitör konsantrasyon (MIC) değerleri EUCAST klinik sınır değerlerine göre yorumlandı. Mevcut izolatlar Ulusal Enterik Patojenler Referans Laboratuvarında serotiplendirildi. Toplamda 10 farklı serotip saptanmıştır. Bunlar S. Enteritidis, S. Infantis, S. Typhimurium, S. Daytona, S. enterica subsp. diarizonae, S. Hadar, S. Kastrup, S. Ndolo, S.enterica subsp. arizonae, S. enterica subsp. salamae olarak belirlenmiştir. En sık rastlanan serotip %82,8 (n=48) ile S. Enteritidis olurken, ikinci sırada %3,5 ile S. Infantis görülmüştür (n=2). Hastaların 54'ünde (%93,1) en az 1 komorbid durum bulunmaktaydı. Verilerine ulaşılan 49 hastanın 33'ü (%67,3) immünsüpresif tedavi almaktaydı. En fazla kullanılan immünsüpresif tedavi steroidler olarak bulunmuştur. İzole edilen 58 suşun 40'ı (%69) tüm antibiyotiklere duyarlı bulunmuştur. 18 tanesi (%31) ise en az 1 antibiyotiğe dirençli bulunmuştur. Toplamda suşların 17'si (%29,3) ampisilin, 1'i (%1,8) trimetoprim-sülfametoksazol, 8'i (%13,8) siprofloksasin dirençli bulunmuştur. Seftriakson direnci hiçbirinde saptanmamıştır. İki grup antibiyotiğe dirençli toplam 6 suş (%10,3) bulunmaktadır. 3 ilaç direnci olan (MDR) 1 suş (%1,7) mevcuttur. Çalışmamızda GSBL üreten suş bulunmamaktadır. Siprofiloksasin direnci ile etken türünün karşılaştırılmasında, S. Enteritidis dışı NTS izolatların daha yüksek oranda siprofiloksasin direncine yol açtığı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştır (p:0,024). Ampisilin için anlamlı bir fark bulunamamıştır (p: 0,458). Sonuç olarak iNTS enfeksiyonları, özellikle immünsüpresif hasta grubunu etkileyen, ciddi komplikasyon ve yaşamı tehtid eden enfeksiyonlarla karakterize bir hastalıktır. Antibiyotik dirençli NTS enfeksiyonları toplum sağlığını tehdit eden ciddi bir sorundur. Bu dirençli suşların yayılımının önlenmesi için hayvancılık ve gıda hijyeni konusunda alınacak sıkı önlemlere, mümkün olduğu kadar antibiyotik kullanımının sınırlandırılması ve akılcı antibiyotik kullanımının yaygınlaşmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, between December 2005 and September 2019, in Akdeniz University Hospital Central Laboratory Microbiology Unit; 58 NTS strains which isolated from blood cultures of adult and pediatric patients were evaluated retrospectively. Patients clinical information was accessed using Mia-Med and Medi-Patient information systems. Sensitivities of ampicillin, ceftriaxone, ciprofloxacin, trimethoprim-sulfamethoxazole and azithromycin were determined by E-test method. Minimum inhibitory concentration (MIC) values were interpreted according to EUCAST clinical breakpoints. Existing isolates were serotyped at the National Enteric Pathogens Reference Laboratory. A total of 10 different serotypes were detected. These are S. Enteritidis, S. Infantis, S. Typhimurium, S. Daytona, S. enterica subsp. diarizonae, S. Hadar, S. Kastrup, S. Ndolo, S.enterica subsp. arizonae, S. enterica subsp. designated as salamae. The most common serotype was S. Enteritidis with 82.8% (n=48), while S. Infantis was the second most common with 3.5% (n=2). 54 of the patients (93.1%) had at least 1 comorbid condition. Of the 49 patients whose data were available, 33 (67.3%) were receiving immunosuppressive therapy. The most commonly used immunosuppressive therapy was found to be steroids. Forty (69%) of the 58 isolated strains were susceptible to all antibiotics. In total, 17 (29.3%) of the strains were found resistant to ampicillin, 1 (1.8%) to trimethoprim-sulfamethoxazole, 8 (13.8%) to ciprofloxacin. Ceftriaxone resistance was not detected in any of them. There are 6 strains (10.3%) resistant to two groups of antibiotics. There is 1 strain (1.7%) with 3 drug resistance (MDR). There was no ESBL producing strain in our study. In the comparison of ciprofiloxacin resistance and the causative species, it was found that NTS isolates other than S. Enteritidis caused a higher rate of ciprofiloxacin resistance (p:0.024). No significant difference was found for ampicillin (p: 0.458). In conclusion, iNTS infections are a disease characterized by serious complications and life-threatening infections, especially affecting the immunosuppressive patient group. Antibiotic-resistant NTS infections are a serious problem which threatens public health. In order to prevent the spread of these resistant strains, strict measures to be taken on livestock and food hygiene, limiting the use of antibiotics as much as possible and spreading the rational use of antibiotics are needed.