Şair -yayınevi - tasarımcı bağlamında bir dizi şiir kitapları tasarımı için öneri
- Tez No: 71589
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF GÜVEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 177
Özet
II ÖZET Bu araştırmada, uygarlığımızın gelişiminde büyük yeri olan kitapların tasarımlanma gerekliliği ele alınmıştır. Genel olarak şair- yayınevi- tasarımcı biraradalığı düşünülerek -aynı zamanda bir grafik ürün olan- kitabın, tasarım sorunları irdelenmiştir. İrdelenen sorunlardan elde edilen bulgulara dayanarak hazırlanan bir dizi şiir kitapları tasarımı, ele alınan soruna öneri bir çözüm olarak sunulmuştur. Şair- yayınevi- tasarımcı bağlamında bir dizi şiir kitapları tasarımının konu edildiği bu araştırma dört bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümünde, kitabın tanımı yapılarak, gelişim süreci ve önemi üzerinde durulmuş; Türkiye'de kitabın gelişimi ve tasarımına ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Ayrıca kitap türleri açıklanarak, şiir hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümünde, şiir kitaplarında tasarımın önemi, gerekçeleri ve tasarımlama süresince dikkat edilmesi gereken etmenler vurgulanırken genel olarak 'kitap tasarımı' da gözönüne alınmıştır. Üçüncü bölüm, tasarımı yapılacak şiir kitapları ve şairlerden oluşmaktadır. Şairlerin yaşam öyküsü, edebi yönü, şiir anlayışı ve tasarımlanacak şiir kitabı incelenmiştir. Dördüncü bölüm, tasarımı yapılacak dizi şiir kitapları hakkında genel bilgileri, kitapların çıkacağı yayınevi hakkında genel bilgileri, tasarımlanan şiir kitaplarının görünümleri ve dizi bütünlüğünde tasarımlanan dizi şiir kitaplarının analizlerini kapsamaktadır. Bu araştırmada konu edinilen sorunun çözümüne ilişkin bulgular, sonuç ve öneri bölümünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, the necessity of '.designing the books having an important role the in development of our civilization has been dealt with. Generally thinking the cooperation of the poet, publisher, and designer, designing problems of the book which is also a graphic profduct have been studied. The design of a series of poetic books prepared by basing on the findings obtained from the investigated problems has been suggested as a solution for the problem. The study dealing with the design of a series of poetic books in congunction with the poet, publisher and designer consists of four chapters: In the first chapter, the book has been introduced and its developing period and importance has been dealt with. Explanations related to the design and development of the book in Turkey were made. Besides, the date about the poem were given explaining the book-types. In the second chapter, 'book design' was also taken into consideration in general while emphasizing the requirements to be cared for during the designing, and the importance of the design in poetic books and its necessities. The third chapter consists of the poetry to be designed and poets. Life-story of the poets, their literary view, understanding of poetry and the poetic book to be designed have been studied. The fourth chapter includes general data about the series of the poetry to be designed, about the publisher publishing the books, the appearence of the designed poetry and the analysis of the designed series of the poetic books. The findings realated to the solution of the problem dealt with in this study are in the chapter of conclusions and suggestions.