Marmara (Prokonnesos) Adası üretimi Erken Bizans Dönemi (4.-6. yy) Korinth sütun başlıklarının Akdeniz'deki dağılımı
Distribution of Early Byzantine Corinthian column capitals which were produced in Marmara (Proconnesus) Island in Mediterranean
  1. Tez No: 715915
  2. Yazar: ALEYNA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. OĞUZ ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Yüksek lisans tezinin konusunu, Antik Dönem'de Prokonnesos olarak adlandırılan Marmara Adası'nda, 4. – 6. Yüzyıllar arasında üretilen Korinth sütun başlıklarının Akdeniz coğrafyası genelindeki dağılım alanı oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında, bugüne dek yayınlanan örnekler bir araya getirilerek Erken Bizans Dönemi'nde Prokonnesos'un ihracat modeli ve sevkiyat noktaları, Korinth sütun başlıkları ve varyasyonları üzerinden değerlendirilmiştir. Akdeniz genelinde, in-situ durumda günümüze ulaşmış yapılar, batıklar ve müzelerde dağınık halde temsil edilen toplam 725 örnek tespit edilmiştir. Örneklerin %41'i İstanbul, %22'si Anadolu, %17'si İtalya, %6'sı Karadeniz, %5'i Kuzey Afrika, %4'ü Doğu Akdeniz, %4'ü Yunanistan ve %1'i Adriyatik'te yer almaktadır. Tespit edilen başlıkların %39'u Büyük Uçlu/Kenarlı, %38'i Lir, %13'ü Madalyonlu, %8'i Yumuşak Uçlu/Kenarlı ve %2'si İnce Uçlu/Kenarlı Tip başlıklardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main subject of the master thesis is the distribution of Corinthian column capitals in Mediterranean region, that were produced in Marmara Island, also known as Proconnesus in Ancient Period, between 4th – 6th centuries. Within the scope of this study, previous studies and examples have been brought together to evaluate Proconnesus' export model and delivery areas, through Corinthian style column capitals and their variations. All around Mediterranean, a total of dispersedly represented 725 examples have been discovered in structures in in-situ state, museums and shipwrecks. %41 of the examples are in Istanbul, %22 in Anatolia, %17 in Italy, %6 in Black Sea %4, in Eastern Mediterranean, %5 in North Africa, %4 in Greece and %1 in Adriatic region. Percentages of discovered column capitals are as follows; %39“Großgezacktem”, %38“Lyre”, %13“Medallion”, %8“Weichgezacktem”and %2“Feingezacktem”.