Reconstruction of language teacher identity in emergency remote teaching: New identities of EFL teachers
Acil uzaktan eğitimde öğretmen kimliğinin yeniden yapılandırılması: İngilizce öğretmenlerinin yeni kimlikleri
  1. Tez No: 715920
  2. Yazar: FEHİME ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Son yirmi yıldır öğretmen kimliği üzerine giderek artan pek çok sayıda çalışma olmasına rağmen, Koronavirüs hastalığının yayılmasıyla birlikte öğretmen kimliği yeniden gözden geçirilmelidir çünkü tüm dünyadaki eğitim kurumları bir buçuk yıldır acil uzaktan öğretim ile eğitim öğretime devam etmek zorunda kalmıştır ve öğretmen kimliği bu yeni ortamda bazı değişikliklere uğramış olabilir. Bu nedenle bu nitel vaka incelemesi çalışması, Acil Uzaktan Eğitim ortamında İngilizce dersi veren öğretim görevlilerinin kimlik oluşumu hakkında bilgi vererek alana katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Öğretmen kimliğine post-yapısalcı bir yaklaşım benimseyen bu çalışmanın Türkiye'de üniversite düzeyinde çevrimiçi ve eşzamanlı olarak İngilizce öğreten 15 öğretim görevlisi ve 48 hazırlık öğrencisinden toplanmış olup metafor ve yarı yapılandırılmış görüşme verilerini içermektedir. Araştırma bulgularına dayalı olarak, çalışma öncelikle öğretmen kimliğinin dinamik, sürekli değişime uğrayan bir süreç olduğunu ve öğretmenlerin kişisel ve mesleki deneyimleriyle şekillendiğini ortaya koymuştur. Buna ek olarak, bu çalışma hem Acil Uzaktan Eğitimde çevrimiçi öğretmen kimliğini tanımlayan yeni metafor kategorileri önermiştir. Dijital olarak var olan öğretmen ve tek yönlü iletişim sağlayan öğretmen kategorileri acil uzaktan eğitim öğretmen kimliğiyle ilgili bilgi vermekte ve bu yeni metafor kategorileri daha sonra yapılacak çalışmalarda online öğretmen kimliğini analiz etmek için de kullanılması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Although there has been a growing body of research on teacher identity for the last two decades, it should be revisited from a new perspective with the spread of Coronavirus disease because educational institutions have been forced to move to Emergency Remote Teaching (ERT) all around the world for a year and a half and teacher identity might undergo some changes in this new environment. Therefore, this qualitative case study aims to contribute to the field by gaining insights into the identity construction of English language instructors in the ERT environment. Adopting a post-structuralist approach to identity, the present study collected data from 15 English language instructors and 48 prep-school students in Turkey through including metaphor data and semi-structured interviews. Based on the research findings, the study firstly revealed that identity was an ongoing and dynamic process, and it was shaped by the personal and professional experiences of instructors. In addition to this, the present study contributed to the field by both suggesting new metaphor categories describing online teacher identity in ERT. These new metaphor categories, teacher as digitally present entity and teacher as one-way communicator, can give information about online teacher identity in ERT and it is supposed that these metaphor categories can also be used to analyze metaphors regarding online teacher identity in further studies.