MÖ I. binyılda Neo-Elam Devleti'nin Yakın Doğu'daki durumu
The situation of the Neo-Elamite State in Near East in the Ist millennium BCE
- Tez No: 715937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜL KÜÇÜKBEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Neo-Elam siyasi tarihi ve Neo-Elam uygarlığı ortaya konulmuştur. Neo-Elam Devleti, Babil ile birlikte sürekli ittifak halinde Neo-Assur Devleti'nin faaliyetlerine karşı koymaya çalışarak MÖ 8. yüzyılın ortalarından MÖ 647/646 yılındaki Susa'nın yıkılmasına kadar Yakın Doğu'da önemli bir güç olarak kalmıştır. Susa'nın yıkılmasından sonra askeri ve siyasi etkinliğini önemli ölçüde kaybeden Neo-Elam Devleti, sanat başta olmak üzere, MÖ 539 yılına kadar sürecek olan bir“rönesans”dönemi yaşamıştır. MÖ 646-539 arası tarih, Elam ile Assur, Babil ve özellikle Pers kültürlerinin yoğun bir şekilde etkileşim halinde olduğu bir dönemdir. Bu çalışmanın amacı, önemli ölçüde Mezopotamya kaynaklarına bağımlı olarak yazılan Neo-Elam siyasi tarihi ile büyük oranda maddi kültür kalıntılarıyla ortaya koyulan Neo-Elam uygarlığının çerçevesini çizmektir. Çalışmayı ele alırken, Mezopotamya yıllıkları (Neo-Assur ve Neo-Babil yıllıkları) ile Neo-Elam yazıtları, bunların yanında arkeolojik kazı raporları ile bölgedeki arkeologların çalışmaları esas alınmış, ek olarak modern literatür incelenmiştir. Ülkemizde Neo-Elam Devleti özelinde yapılmış çalışma olmamasından dolayı, bu tezin bu eksikliği gidermesi hedeflenmektedir. Çalışma, MÖ 1000-520 tarihlerini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Neo-Elam political history and Neo-Elam civilization are discussed. The Neo-Elamite State remained an important power in the Near East from the middle of the 8th century BCE until the destruction of Susa in 647/646 BCE, constantly trying to resist Neo-Assyrian State activities in alliance with Babylonia. After the collapse of Susa, the Neo-Elamite State, which lost its military and political influence to a large extent, experienced a“renaissance”period, especially in art, that would last until 539 BCE. The history between 646-539 BCE is a period when Elam and Assyrian, Babylonian and especially Persian cultures were in intense interaction. The aim of this study is to draw the framework of the Neo-Elamite political history, which is written largely dependent on Mesopotamian sources, and the Neo-Elamite civilization, which is largely revealed by the remnants of material culture. While addressing the study, Mesopotamian annals (Neo-Assyrian and Neo-Babylonian annals) and Neo-Elamite inscriptions, as well as archaeological excavation reports and studies of archaeologists in the region, is taken as a basis, and in addition, modern literature was examined. Since there is no study conducted specifically for the Neo-Elamite State in our country, this thesis aims to eliminate this deficiency. The study covers the dates 1000-520 BCE.