TBBM'de grubu bulunmayan siyasi partilerin sosyal medya kullanımı: Antalya ili örneği
Social media use of political parties that do not have a group in the Turkish Grand National Assembly: The case of Antalya province
- Tez No: 715936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Administration, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
2000'li yıllarla birlikte hayatımıza giren sosyal medya önceleri popülerliğini yaklaşık bir asır boyunca korumuş olan televizyonun artık önemini yitirmesine neden olmuştur. Geçtiğimiz yıllarda kitle iletişim alanında yaşanan teknolojik gelişmeler ve haberleşmenin zaman ve mekândan soyut hale gelmesi artık kimsenin sosyal medyaya yüz çevirememesine neden oldu ve sosyal medya, zamanla hem bireylerin hem de birçok tüzel kişiliğin sadece haberleşme amacıyla değil hayatın birçok alanında faydalandığı bir mecraya dönüştürmüştür. Kısa zamanda sınırsız bir alana yayılması ve bir o kadarda sınırlandırılmamış bir iletişim aracı olması, ayrıca gayet ekonomik ve de pratik oluşu birçoklarının amaçlarını gerçekleştirmek adına iştah kabartıcı bir hal almış ve özellikleri dolayısıyla kalabalıklara çeşitli şekillerde ulaşmak birincil amaçları arasında sayılan siyasi partilerin dikkatini çekmekte gecikmemiştir. Özellikle uzun yıllar iktidardan uzak kalmış, belli oy oranının altında kaldığı için siyasi partilere yapılan hazine yardımından yoksun bulunan veya iktidar nimetlerinden faydalanamadığı dolayısıyla parti için çalışmalar yapacak gönüllü üyeler bulmakta zorluk çeken küçük partilerin karargâhları haline gelmiştir. 2002 yılında yıllardır süregelen koalisyon dönemi geride kalmış ve artık mevcut partilerin çok az bir kısmının mecliste grup kurabildiği bir dönem başlamıştır. Uzun süre boyunca da seçimlerden aşağı yukarı aynı sonuçlar alınması ve buna bağlı oluşan meclis aritmetiği, meclis dışı kalan partileri, parti propagandası yanında, meclis dışı muhalefet partisi olarak da sosyal medyanın avantajlarından faydalanma yoluna gitmeye zorlamıştır. Bu çalışmada hem mecliste grubu olup devlet desteğinden faydalanan hem de milyonlarca üyesi bulunan ve bu üyelerin on binlercesinden maddi anlamda destek görüp, bağış toplayan iktidar, iktidar ortağı veya muhalefet partisi olarak mecliste bulunan siyasi partilerle; TBMM'de grup kurma başarısına erişememiş ve yapılan son genel seçimlerde %3 oy oranına ulaşma başarısı gösterememiş, dolayısıyla seçim çalışmaları için gerekli maddi imkânlardan yoksun bulunan bu küçük partilerin, büyük partilerle aradaki bu eşitsizlikleri sosyal medya çalışmaları ile kapatma adına dijital ortamlarda nasıl bir mücadele verdikleri, yaptıkları çalışmalar ve bu çalışmalardan beklentileri ile elde ettikleri kazanımlar ve en önemlisi de sosyal medya çalışmalarından ne derece umutlu oldukları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Social media, which came into our lives with the 2000s, has caused television, which had previously maintained Its popularity for about a century, to lose its importance. Of .course, this was not just a success achieved by the invention of social media. Technological developments in the field of mass communication and the abstraction of communication from time andSAADETace in the past years have caused no one to turn their backs oh social media, and social media has turned into a medium that both individuals and many legal entities benefit from not only in communication but also in many areas of life. The fact that ifSAADETreads over an unlimited area m a short time and is an unconstrained means of communication, as well as being very economical and practical, has become an appetizer for many of achieve their goals, and it has not been delayed to attract the attention of political parties, which are among their primary objectives to reach the crowds in various ways due to its characteristics It has become the headquarters of small parties, which have been away from power for many years and are deprived of financial state aid because they are below a certain rate of votes, or they cannot benefit from the blessings of power, and therefore have difficulty in finding volunteer activists. In 2002, the coalition period that had been going on for years in Turkey was left behind and a period in which veryfew of the existing parties could form groups in the parliament started. For a long time, getting more or less the same results from the elections and the resulting parliamentary arithmetic forced the parties outside the parliament to take advantage of social media as an opposition party outside the parliament, as well as party propaganda. In this study, the political parties that have a group in the parliament and benefit from the state support and that have millions of members and receive financial support from tens of thousands of these members and collect donations as the ruling party, the ruling partner or the opposition party; How these small parties, which did not succeed in reaching 3% of the votes in the elections and therefore lacked the necessary financial means for election work, struggled in digital environments to close these inequalities with the big parties with social media studies, the work they did and the gains they gained from these studies, and most importantly, how hopeful they are from social media studies has been revealed.