Osmanlı Genç Derneği Mecmuası'nın incelenmesi ve transkripsiyonu
Analysis and transcription of the Ottoman Youth Associations Magazine
- Tez No: 715964
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAT TANIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tarih araştırmaları içerisinde basın tarihinin büyük bir önemi vardır. Çünkü gazeteler, dergiler yayımlandıkları dönemin şartlarını en iyi şekilde gösterebilen kaynaklardır. Bu nedenle gazetelerin taranarak incelenmesi araştırmalara yol göstermektedir. Osmanlı Devleti diğer çağdaşlarına nazaran matbaa ile geç tanışmıştır. Modernleşme doğrultusunda atılan adımlar sayesinde ilk Türk matbaası 1727 yılında İbrahim Müteferika tarafından kurulmuştur. Devlet desteği ile yayımlanan ilk gazete Takvim-i Vekayi olurken ilk dergi ise Vaka-yı Tıbbiye olmuştur. Daha sonraları gazete ve dergilerin yayımlanmasında artışlar yaşanmıştır. Osmanlı Genç Dernekleri'nin sözcülüğünü yapan ve aynı ismi kullanan mecmua 1917 yılında yayım hayatına başlamıştır. Mecmuanın elimizde Hakkı Tarık Us arşivinden edinilmiş 26 sayısı ve derneğin müfettiş yardımcılığını yapan Von Hoff 'un çıkarmış olduğu Osmanlı Genç Derneği cep kitapçığı mevcuttur.Bu doğrultuda bu 26 sayı ve cep kitapçığının incelenmesi çalışmanın konusunu oluşturacaktır.Genç Dernekleri mecmuası, ayda bir çıkan ve 10 nüshadan meydana gelen eğitici bir mecmuadır. Yazar kadrosuna bakıldığında yazıların genellikle Osmanlı Genç Derneğinin müfettişliğini yapmakta olan Selim Sırrı ve müfettiş yardımcılığı görevini üslenen Von Hoff tarafından kaleme alındığı görülmektedir. Tezimin konusunu oluşturan Osmanlı Genç Derneği, I. Dünya Savaşının devam ettiği dönemde Türk - Alman işbirliği neticesinde faaliyete başlamıştı. Amaç olarak da dönemin şartları doğrultusunda gençleri hem fiziksel hem de ruhsal yönden sağlıklı yetişmeleri hedeflenmiştir. Bunun için beden terbiyesi, ruhi terbiye, hıfzıssıhha gibi eğitimlere ağırlık verilmiştir. Derneğin kurulmasından bir yıl sonra çıkarılan mecmuadan beklenilen ise yeni rehberlerin yetişmesine katkı sağlamak ve derneğe ulaşamayan gençlere seslerini duyurabilmek olmuştur.
Özet (Çeviri)
The history of the press has great importance in historical studies.Because newspapers and magazines are the sources that can best show the conditions of the period in which they were published.For this reason, scanning the newspapers guides the research.Compared to other contemporaries, the Ottoman state met with the printing press late.Thanks to the steps taken in the direction of modernization, the first Turkish printing house was established in 1727 by İbrahim Müteferika.The first newspaper published with the support of the state was Calendar-i Vekayi, and the first magazine was Vaka-yı Tıbbiye.Then there was an increase in the publication of newspapers and magazines. The journal, which was the spokesperson of the Ottoman Youth Associations and used the same name, started its publication life in 1917.We have the number 26 of the assembly, the right of which was obtained from the Tarik Us archive, and the pocket booklet of the Ottoman Youth association, which was issued by Von Hoff, who was the deputy inspector of the association.Accordingly, the review of these 26 issues and pocket booklets will be the subject of the study.Youth associations magazine is an educational magazine that comes out once a month and consists of 10 copies.When looking at the author's staff, it can be seen that the articles are usually written by Selim Sırrı, who is the inspector of the Ottoman Youth Association, and Von Hoff, who is the deputy inspector. The Ottoman Youth Association, which is the subject of my thesis, started its activities as a result of Turkish-German cooperation during the period when the First World War was ongoing.As a goal, it was aimed to educate young people healthy both physically and spiritually in accordance with the conditions of the period.For this purpose, training such as physical education, spiritual education, psychohygiene has been given weight.What was expected from the magazine, which was published 1 year after the establishment of the association, was to contribute to the training of new guides and to make their voices heard by the young people who did not reach the association.