Milli mücadele döneminde gençlik teşkilatları
Youth organizations in the national resistance period
- Tez No: 239559
- Danışmanlar: PROF. S. ESİN DAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
II. Meşrutiyet'in ilanından kısa bir süre sonra, 1909'da çıkarılan Cemiyetler Kanunu ile birlikte, Osmanlı Devleti'nde cemiyetler, kanunlara uygun olarak kurulmaya başlanmış, Türkçülük akımının bir sonucu olarak Milli Cemiyetler de, bu dönem içerisinde yerini almıştır. İlk kez Türk Ocağı çatısı altında sivil bir görüntü ile kurulan Türk Gücü Derneği ile başlayan gençliğe yönelik cemiyetleşme hareketi, Osmanlı Devleti'nin bizzat kendi bünyesinde kurduğu ve daha askeri bir nitelik taşıyan Osmanlı Güç Dernekleri ve Osmanlı Genç Dernekleri ile devam etmiştir.Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu İttifak Grubu ile birlikte Birinci Dünya Savaşı'nı kaybetmesi ile başlayan süreçte Türk gençleri; İstanbul yönetiminin işgaller karşısında çaresiz kalması ve azınlıkların özellikle gençleri teşkilatlandırarak işgalleri kolaylaştırmaya çalışmaları sonucu bir arayış içerisine girmişler, ülke çapında filizlenmeye başlayan Müdâfaa-i Hukuk düşüncesini kendilerine dayanak noktası olarak benimsemişlerdir.Mustafa Kemal Atatürk'ün IX. Ordu Müfettişi olarak 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkması ile birlikte bağımsızlık hareketinin tek çatı altında yürütülerek gittikçe güçlenmesi, Türk gençlerinin faaliyet alanını genişletmiş, bu gençlerin kurduğu cemiyetlerde yapılan siyasi, askeri, sosyal ve kültürel faaliyetler, Milli Mücadele'nin ruhunu diri tutmasının yanında, Milli Mücadele tarihinde çok özel bir yer almalarını da sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
A short time after Proclamation of the Second Constitutional Monarchy along with associations laws passed in 1909, the associations in Ottoman State became established in accordance with the laws. As a result of Turkism stream, National Associations take their places in this period. For the first time, the movement of being Association orienting to the youth starting with Turkish Power Association established with a civil appearence under the roof of Turkish National Club had continued along with Ottoman Youth Associations and Ottoman Power Associations carrying more military qualification and established in particularly the content of Ottoman State.In the process when the Ottoman Empire, together with the Ally Group, began to lose the World War I as a member of this group, the Young Turks looked for a solution and took the Defense of Law ideals fledgeling throughout the country, as a their fundamentals seeing that the goverment of Istanbul was helpless against the occupations and minorities assisted the occupations by encouraging the youth into illegal organizations.The fact that the independence movement gained more and more power by being carried out under a single roof after Mustafa Kemal Atatürk?s landing Samsun on 19 May 1919 as the inspector of the IX. Army, enlarged the scope of Young Turk?s teeds, and the political, military, social and cultural events of the organizations founded by this youth enabled them to have a very special place in the history of National Struggle as well as keeping the spirit of the National Struggle alive.