Sabit GPS istasyonları koordinat zaman serilerinden hız kestirimi: Marmara bölgesi 5 tusaga-aktif noktası
Velocity estimation from permanent GPS stations coordinate time series: 5 tusaga-active stations in Marmara region
- Tez No: 716011
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ülkemizde sabit istasyonlar arasında ülke ölçeğinde en çok istasyona sahip olan ağ Türkiye Ulusal Sabit GNSS İstasyonları Ağı-Aktif (TUSAGA-Aktif) sistemidir. Bu çalışmada, Marmara Bölgesindeki TUSAGA-Aktif ağına ait veri kesikliliği olmayan 5 sabit GPS istasyonu (BURS, ISTN, BILE, IZMT ve TEKR) seçilmiş, Türkiye çevresindeki 18 IGS istasyonunun verisi kullanılarak 2016-2020 yılları arası için günlük analiz yapılmıştır. Verilerin analizinde, Linux işletimde sisteminde çalışan GAMIT/GLOBK yazılımı kullanılmıştır. GAMIT modülü ile oluşan 1827 günlük çözüm dosyasında (h-file) gevşek koşullu çözümler üretilerek koordinat zaman serileri elde edilmiştir. Kaba hatalardan arındırılan günlük çözümler koordinat ve hız belirlemek amacıyla aylık birleştirilmiş, son olarak GLOBK modülü ile aylık çözümlerden tüm istasyonlar için konum ve hız bilgileri hesaplanmıştır. Referans sistemi tanımlaması için analize dahil edilen IGS noktalarının koordinat ve hızları kullanılarak 6 parametreli (3 Öteleme, 3 Dönüklük) Helmert dönüşümü ile ITRF14 referans sisteminde datum dönüşümü yapılmıştır. Son olarak, çalışma kapsamında hesaplanan TUREF koordinatları ile Harita Genel Müdürlüğü tarafından hesaplanan ve TUSAGA-Aktif internet adresinde yayınlanan koordinat ve hızlar karşılaştırılmış ve elde edilen fark değerleri yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Among operating permanent stations in Türkiye,the network with the highest number of stations is the Turkish National Permanent GNSS Stations Network (CORS-TR) system.In this study, 5 continuous GPS stations (BURS, ISTN, BILE, IZMT and TEKR) with no data loss of the CORS-TR network in the Marmara Region were selected and analyzed daily for the years 2016-2020 using the data of 18 IGS stations selected around Türkiye. For the analysis, GAMIT/GLOBK software running on the Linux operating system was used. Coordinate time series were produced from 1827 daily loose solution files (h-file) created with the GAMIT module. Daily solutions, which are free of errors, are combined monthly to determine coordinates and velocities. Finally, position and velocity information for all stations is estimated from monthly solutions via the GLOBK module. In order to define the reference frame, datum transformation was performed in the ITRF14 reference system with the 6 parameter (3 Translation, 3 Rotation) Helmert transform using the coordinates and velocities of the IGS stations included in the analysis. Finally, the TUREF coordinates and velocities calculated within the scope of this study and the ones estimated by General Directorate of Mapping and published on the CORS-TR internet address were compared and the obtained differences were interpreted.