Roll-form üretim yöntemine uygun taşıt emniyet elemanlarının tasarım ve sonlu elemanlar analizleri
Design and finite element analysis of vehicle safety parts suitable for roll forming
  1. Tez No: 716021
  2. Yazar: ŞENOL ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşıt Dinamiği ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışması ile B sınıfı bir araçta ön kısımda konumlandırılan çarpışma sönümleyici grubun içerisinde bulunan tampon kirişi için roll-form üretim yöntemine, lazer kaynak gerekliliklerine uygun olarak ve belirlenen tasarım uzayı içinde kalarak Catia programında yeni kesitler tasarlanmıştır. RCAR 15(+1/0) km/saat hız, %40 ofset ve 10° açılı rijit bariyer ile çarpışma senaryosunda yeni geliştirilen kesitlerin çarpışma performansları mukayese edilen (benchmark) ürüne göre karşılaştırılıp, sonuçları incelenmiştir. Ansys Mechanical APDL Product Launcher 2020 R1 programında ve Ls-dyna çözücüsünde sonlu elemanlar analizleri gerçekleştirilmiştir. Tampon malzemesi olarak Docol 1400 çelik malzemesi kullanılmıştır. Tez çalışması kapsamında, darbe emici çarpışma kutuları kıyas üründeki darbe emici yapılar ile aynı olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada tampon özgül enerji değerinin araca aktarılan kuvvet ve çarpma ekseni yönünde yer değiştirme değerleri göz önünde bulundurularak arttırılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this thesis, new sections were designed in the Catia program, in accordance with the roll-form production method, laser welding requirements, and within the determined design area for the bumper equipment in the crash management group located in the front of a class B vehicle. The crash performances of the new developed sections in the collision scenario with RCAR 15(+1/0) km/h speed, 40% offset and 10° angle rigid barrier were compared according to the benchmark product and the results were examined. Finite element analyzes were carried out in Ansys Mechanical APDL Product Launcher 2020 R1 program and Ls-dyna solver. Docol 1400 material was used as bumper material. Within the scope of the thesis, shock absorber crash boxes are used as the same shock absorbing structures in the benchmark product. In this study, the bumper specific energy value was increased by considering the acting force to the frame of vehicle and the displacement values in the direction of the impact axis.