Tüm vücut BT endikasyonu koyulan multitravma olgularında kraniyal görüntüleme kararında azuma kriterlerinin geçerliliği
Validity of azuma criteria for cranial imaging decision in multitrauma cases with whole body CT indication
- Tez No: 716039
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Günümüzde multitravma hastalarında mortalite ve morbiditeyi engellemek için erken dönemde tanı ve tedaviye götürecek algoritmalar geliştirilmektedir. Hastalarda hızlı bir şekilde doğru görüntüleme yönteminin seçilmesi; doğru tanı konulması, uygun yararın sağlanması ve ekonomik beklentiler yönünden önemlidir. Çalışmamızda, Avrupa Acil Radyoloji Birliği tarafından belirlenen kurallara göre tüm vücut bilgisayarlı tomografi (TVBT) endikasyonu bulunan hastalarda, travmatik beyin hasarının öngörülmesinde Azuma kriterlerin başarısı araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Üçüncü basamak bir hastanede geriye dönük olarak gerçekleşen çalışmada hastane kayıtlarından iki yıllık süre içinde TVBT istemi yapılmış hastalara ulaşıldı Dış merkezden radyolojik ön tanı ile sevk edilen, TVBT çekim endikasyonlarına uygun olmayan, TVBT bir nedenle (teknik sorun, eksik çekim) tamamlanmamış veya kayıtları yetersiz olgular çalışma dışı bırakıldı. Dahil edilen olguların demografik verileri, GKS, SKB, klavikula üzerinde meydana gelen lezyonları, sonlanımları ve mevcut ise geçirdikleri operasyonlar kayıt altına alındı. Klavikula üzeri yaralanma, GKS
Özet (Çeviri)
Aim: Today, algorithms are being developed to lead to early diagnosis and treatment in order to prevent mortality and morbidity in multitrauma patients. Quickly choosing the right imaging method in patients for correct diagnosis is important in terms of providing appropriate benefits and economic expectations. In our study, the success of the Azuma criteria in the prediction of traumatic brain injury in patients with whole body computed tomography (WBCT) indication according to the rules set by the European Association of Emergency Radiology was investigated. Materials and Methods: In the retrospective study performed in a tertiary hospital, patients who were requested for WBCT within a two-year period were reached from hospital records. Cases that were referred from an external center with a preliminary radiological diagnosis, that were not suitable for WBCT imaging indications, that were not completed for any reason (technical problem, incomplete imaging), or had insufficient records were excluded from the study. Demographic data of the included cases, GCS, SBP, lesions above the clavicle, outcomes, and operations performed, if any, were recorded. If at least one of the criteria for injury above the clavicle and GCS