Pulse elektrolitik yöntemiyle Ni-Co kompozit kaplamaların üretimi ve tribolojik davranışının incelenmesi
Production of Ni-Co composite coatings by pulse electrolytic method and investigation of tribological behavior
- Tez No: 716063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sert krom kaplamalar, sertlik, korozyon, aşınma ve ısı direnci gibi özellikleri nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak altı değerlikli kromun elektrodepozisyon sürecinde sulu çözeltilerinde kanserojen, aşındırıcı ve güçlü bir şekilde oksitleyici olan bu çözelti ciddi sağlık, güvenlik ve çevre sorunları meydana getirmektedir. Bu durum sert krom kaplamanın endüstriyel anlamda kullanımını sınırlandırmıştır. Bu tez çalışmasının amacı sert ve aşınmaya karşı dayanıklı yüzey uygulaması olan sert krom kaplamaya alternatif olan Ni-Co ve Ni-Co esaslı kompozit malzemelerin pulse akımlı kaplama yöntemi ile elde edilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmasında Ni-Co ve farklı konsantrasyonlarda ilave edilen GO kompozitli kaplamaların spesifik uygulamalar için geliştirilmesi amaçlanmıştır. Böylece yüksek sertlik ve aşınma dayanımı özelliklerine sahip kaplamalar elde edilerek sert krom kaplamaya alternatif bir kaplama yöntemi geliştirmek hedeflenmiştir. Bu tez çalışmasında pulse akımlı Ni-Co banyosuna sırasıyla 25 mg/L, 50 mg/L, 100 mg/L ve 200 mg/L GO ilave edilen kompozit kaplamalar üretilmiştir. Üretilen kaplamaların yüzey morfolojisi ve kesit görüntüleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile faz analizleri ise X-ışınları difraksiyonu (XRD) metodu kullanılarak karakterize edilmiştir. Kaplamaların aşınma değerleri ball on disc yöntemiyle, sertlik değerleri ise nano-sertlik sistemi ile belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda en düşük aşınma oranı ve en yüksek sertlik değeri 100 mg/L GO kompozit ilaveli kaplamada belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hard chrome coatings are widely used due to their properties such as hardness, corrosion, wear and heat resistance. However, when hexavalent chromium is electrodeposited, this solution, which is carcinogenic, corrosive, and extremely oxidizing in its aqueous solutions, causes major health, safety and environmental issues. Hard chrome plating's industrial use is limited as a result of this circumstance. The goal of this thesis is to develop a pulse current coating process as an alternative to hard chrome plating, which is one of the hard and wear-resistant surface applications, for Ni-Co and Ni-Co based composite materials. In the thesis study, it was aimed to develop Ni-Co and GO composite coatings added at different concentrations for specific applications. Thus, it was aimed to develop an alternative coating method to hard chrome plating by obtaining coatings with high hardness and wear resistance properties. In this thesis study, composite coatings were produced that were added to the pulse current Ni-Co bath at 25 mg/L, 50 mg/L, 100 mg/L and 200 mg/L, respectively. The surface morphology and cross-sectional images of the coatings produced were characterized by scanning electron microscopy (SEM) and phase analysis using X-ray diffraction (XRD) method. The wear values of the coatings were determined by ball on disc method and the hardness values were determined by nano-hardness system. As a result of the analyzes, the lowest wear rate and the highest hardness value were determined in the coating with the addition of 100 mg/L GO composite.