Verileri normal dağılış gösteren stok kontrol problemleri ve uygulamaları
- Tez No: 7161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ABSTRAKT -- Bu çalışmada çok değişkemi normal dağılım teorisi ve onun bir uygulama sı olan parametre tahminleri yapılmıştır. Birinci bölümde çok değişkenli dağılımlara ait bilgiler ifade edilmiştir. İkinci bölümde çok değişkenli normal dağılımın en basit hali olan iki de ğişkenli normal dağılım incelenmiştir. üçüncü bölümde çok değişkenli normal dağılım teorisi ifade edilmiştir. Dördüncü bölümde çok değişkenli normal dağılımlarda parametre tahmin leri özetlenmiş ve bir uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, eachof&thsory of multivariate distribution and its one per formance which is parameter estimations have been put into practice one by ©ne end have keen explained- in the first section, the fundamental knowledges which belong to the mul tivariate distributions were provided. In the second section, the bivariate normal distribution which is the simp lest position at the multivariate normal distribution was examined. In the third section, theory of multivariate normal distribution was intro duced. In the fourth part the parameter estimations in the normal disri buttons were summarized and a practice of them was put into.