Bursa merkez ilçesi Çeltik köyü süt inekçiliği işletmelerinin işletme binalarına ilişkin sorunlar üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 7160
  2. Yazar: ERCAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMET ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, Bursa Merkez Çeltik Köyü süt inekçiliği işletmelerinin yapısal durumu, sorunları araştırılmış ve geliştirilme olanakları ile yöreye uygun süt inekleri ahırlarının seçimi belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, işletme avlularında yapıların düzenlenmesinde çeşitli hatalar yapılmıştır. Ahırların çoğunluğu hayvanların gereksinim duyduğu uygun çevre koşullarının ve modern ahır yaratılmasını sağlamaktan uzaktır. Serbest ahır tipinde planlanmış ahırların geleneksel alışkanlıklar ve çeşitli yetersizliklerden dolayı tüm üretim dönemi boyunca kullanılma dıkları saptanmıştır. Serbest duraklı ve serbest (açık) ahır tipleri bölge için bağlı duraklı ahırlara göre daha uygun olup planlamalarda bu ahır tiplerinin seçilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this study is the factory farms of dairy cattle in one of the central village of Bursa province. The structural conditions and structural problems were investigated and with the improvement probabilities the advesible factory farms types were tried to determine for that location. According to results of the investigations, there are faulty behaviours in planning of the surrounded building of the farm yards. The majority of the investigated barns have no favourable context to cattle, therefore it is so far away that to create the modern changes inside of the barns. The barns which planned free loose barn type are not used, there are two factors to be effecting to using of the this type barns, was determined 1 traditional familiarities 2 insufficient conditions. The free stall barns and the free loose barns are appropriate than stall barns for this location so that when the recent barns are planned this two types advesible to the farmers.