Düşük doz çinko oksit nanopartiküllerin hepatik etkilerinin araştırılması
Determining the hepati̇c effects of low dose zinc oxide nanoparticules
- Tez No: 716134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE AYDOĞAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çinko oksit nanopartikül (ZnO NP), yaygın olarak kullanılan bir nanopartiküldür. Başlıca kullanım alanları arasında gıda, kozmetik ve sağlık bulunmaktadır. Sağlık alanında makro moleküllerin kullanımıyla çözülemeyen problemler, küçük boyutlarından dolayı nanopartiküllerin kullanımıyla mümkün hale gelmiştir. Ancak çinko oksit nanopartikülün hücre içerisinde birikim göstererek toksik etkiler oluşturduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda yüksek doz çinko oksit nanopartikül maruziyeti sonucunda oluşan etkiler gösterilmiştir. Çinko oksit nanopartikülün düşük doz etkilerini gösteren yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada çinko oksit nanopartikül (
Özet (Çeviri)
Zinc oxide nanoparticle (ZnO NP) is a widely used nanoparticle. Its main uses include food, cosmetics and health. Problems that cannot be solved with the use of macromolecules in the field of health have become possible with the use of nanoparticles due to their small size. However, it is known that zinc oxide nanoparticle can accumulate in the cell and cause toxic effects. Studies have shown the effects of high-dose zinc oxide nanoparticle exposure. There are not enough studies showing the low-dose effects of zinc oxide nanoparticle. In this study, zinc oxide nanoparticle (