Çinkonun anodizasyonu ile atık çözeltiden elde edilen çinko oksit nanopartiküllerinin antimikrobiyal ve yara iyileştirme özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the antimicrobial and wound healing properties of zinc oxide nanoparticles recovered from anodization waste solution
  1. Tez No: 1020523
  2. Yazar: AYŞE GÜL ÇATALBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN DÖĞEN, DOÇ. DR. DERYA YETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Microbiology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Antimikrobiyal direnç, enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde yeni ve etkili ajanlara duyulan gereksinimi artırmaktadır. Bu çalışmada, çinkonun anodizasyonu sırasında oluşan atık çözeltiden elde edilen çinko oksit (ZnO) nanopartiküllerinin karakterizasyonu gerçekleştirilmiş, antimikrobiyal etkinlikleri ve yara iyileşmesi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.ZnO nanopartiküllerinin morfolojik, yapısal ve optik özellikleri SEM, UV-Vis, XRD, Raman ve FT-IR analizleri ile incelenmiştir. SEM görüntüleri, nanopartiküllerin yaklaşık 13–24 nm boyut aralığında ve küresel morfolojide olduğunu göstermiştir. Antimikrobiyal aktivite çalışmaları mikrodilüsyon yöntemi ile gerçekleştirilmiş ve ZnO nanopartiküllerinin test edilen mikroorganizmalar üzerinde konsantrasyona bağlı inhibitör etki gösterdiği belirlenmiştir. Özellikle maya suşlarında elde edilen düşük minimum inhibitör konsantrasyon değerleri, nanopartiküllerin antifungal potansiyelini ortaya koymuştur.Biyolojik etkiler HDFa fibroblast hücre hattında değerlendirilmiştir. Hücre canlılığı analizlerinde düşük konsantrasyonlarda belirgin sitotoksisite gözlenmezken, yüksek konsantrasyonlarda hücre proliferasyonunun azaldığı saptanmıştır. İn vitro yara modeli sonuçları, hücre migrasyonunun nanopartikül konsantrasyonundan etkilendiğini ve uygun doz aralıklarında yara kapanma sürecinin desteklenebileceğini göstermiştir.Sonuç olarak, atık çözeltiden elde edilen ZnO nanopartikülleri antimikrobiyal aktivite ve biyolojik uyumluluk açısından umut verici özellikler sergilemiştir. Bununla birlikte, biyomedikal uygulamalarda güvenli kullanım koşullarının belirlenebilmesi için ileri biyouyumluluk ve in vivo çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Antimicrobial resistance has increased the need for the development of novel and effective agents for the treatment of infectious diseases. In this study, zinc oxide (ZnO) nanoparticles obtained from the waste solution generated during zinc anodization were characterized, and their antimicrobial activity and wound healing potential were evaluated.The morphological, structural, and optical properties of the ZnO nanoparticles were investigated using scanning electron microscopy (SEM), UV–Vis spectroscopy, X-ray diffraction (XRD), Raman spectroscopy, and Fourier-transform infrared spectroscopy (FT-IR). SEM analysis revealed that the nanoparticles exhibited a spherical morphology with particle sizes ranging from approximately 13 to 24 nm. Antimicrobial activity was determined using the broth microdilution method, and the ZnO nanoparticles demonstrated concentration-dependent inhibitory effects against the tested microorganisms. Particularly low minimum inhibitory concentration (MIC) values obtained against yeast strains indicated a notable antifungal potential.The biological effects of the nanoparticles were assessed using the HDFa fibroblast cell line. Cell viability assays showed no significant cytotoxicity at low concentrations, whereas higher concentrations resulted in reduced cell proliferation. In vitro wound healing experiments demonstrated that cell migration was influenced by nanoparticle concentration and that appropriate dose ranges could support the wound closure process.In conclusion, ZnO nanoparticles obtained from waste solution exhibited promising antimicrobial activity and biocompatibility. However, further biocompatibility studies and in vivo investigations are required to determine their safety and potential applicability in biomedical applications.