INVESTIGATION OF SANDFACE AND WELLBORE TRANSIENT TEMPERATUREBEHAVIORS DURING CONSTANT-RATE DRAWDOWN AND BUILDUP TESTS INLIQUID-DOMINATED GEOTHERMAL RESERVOIRS
- Tez No: 716177
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Tulsa
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, sıvı ağırlıklı jeotermal rezervuarlarda kuyu ve rezervuar performanslarını etkileyen parametreler olan zar bölgesi yarıçapı, zar faktörü, geçirgenlik, gözeneklilik gibi rezervuar parametrelerini ve termal parametreleri tahmin etmek ve bu değerleri kuyu basınç sıcaklık verisi ile karşılaştırarak üretim zonu (sandface) ve kuyu (wellbore) geçici (kararsız) sıcaklık davranışlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada, birleşik kuyu-rezervuar geçici sıcaklık modeline dayalı sayısal, yarı analitik, analitik çözümler; sabit oranlı düşüş ve buildup testleri ile yapılan geçici sıcaklık ölçümlerini ve aynı zamanda çok debili geçmişlerini tahmin etmek ve bu verileri karşılaştırmak için kullanılmıştır. Çalışmada hafifçe sıkıştırılabilir, tek fazlı (sıvı ağırlıklı) ve homojen sonsuz etkili tek katmanlı bir jeotermal rezervuar sistemi dikkate alınmıştır. Oluşturulan modellerde, hem rezervuarda hem de kuyuda Joule-Thomson (J-T) ısıtma / soğutma, adyabatik sıvı genişlemesi, iletim ve konveksiyon etkileri hesaba katılmıştır. Ayrıca kararsız akışlı kuyu modelinde, sürtünme ve yerçekimi etkileri hesaba katılmıştır. Çalışmada elde edilen analitik çözümler, genel geçer bir sayısal termal rezervuar simülatörü kullanılarak doğrulanmıştır. Belli bir ölçüm derinliğindeki kuyu sıcaklıkları, rezervuar sıcaklık denklemini birleştiren bir kuyu termal enerji denklemi aracılığıyla değerlendirilmiştir. Ayrıca oluşturulan tamamen örtük (fully implicit) birleşik kuyu / rezervuar matematik modelinin gelecekteki çalışmalara ışık tutması amaçlanmıştır. Çalışma, üretim bölgesine yakın yapılan sandface sıcaklık ölçümlerinden farklı olarak, üretim zonunun önemli ölçüde yukarısındaki konumlarda yapılan sıcaklık ölçümlerinin, jeotermal vii gradyan ve kuyu akışkanından formasyona doğru oluşan radyal ısı kayıplarına bağlı olduğunu göstermektedir, dolayısıyla, kuyu üretkenliği değerlendirmesi ve rezervuar karakterizasyonu için bu verilerin yorumlanması daha zordur. Sandface ve kuyu sıcaklıklarını etkileyen kuyu ve oluşum parametrelerini tanımlayan yaklaşık denklemler tanımlanmıştır. Ayrıca bu denklemler, gerekli parametreleri doğru bir şekilde tahmin edebilmek ve testlerin süresini tasarlamak için kullanılmıştır. Araştırmadaki çözümler, ilgili parametreleri, doğrusal olmayan regresyon yöntemleriyle, örneğin gradyan bazlı en küçük kareler yöntemiyle, tahmin etmek için ileri modeller olarak da kullanılabilir. Gradyana dayalı amaç fonksiyonlarını türeten parametrelerin ilk tahminlerini elde etmek için sandface ve kuyu sıcaklık türev verilerinin log-log tanısal grafikleri üzerinde tanımlanan akış rejimlerinin (analitik çözümlerden türetilen) düz çizgi analizlerine dayanan bir metodoloji önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the behaviors of sandface and wellbore transient temperature data in order to understand the value of using such data in comparison with pressure temperature data for estimating well and reservoir parameters such as skin zone radius, skin factor, permeability, porosity as well as thermal parameters, influencing well and reservoir performances in liquiddominated geothermal reservoirs. To conduct this investigation, numerical, semi-analytical, analytical solutions based on a coupled transient wellbore/reservoir thermal model are used to predict and compare temperature transient measurements made under constant-rate drawdown and buildup tests as well as multirate histories in a vertical or an inclined wellbore across from the producing horizon (sandface) or at a gauge depth above it. A slightly compressible, single-phase (liquid-dominated), and homogeneous infinite-acting single-layer geothermal reservoir system is considered. The models account for Joule-Thomson (J-T) heating/cooling, adiabatic fluid expansion, conduction and convection effects both in the reservoir and wellbore. The transient wellbore model accounts for friction and gravity effects. The analytical solutions are verified by use of a general-purpose numerical thermal simulator. Wellbore temperatures at a certain gauge depth are evaluated through a wellbore thermal energy equation coupling the reservoir temperature equation. A mathematical development of a fully implicit coupled wellbore/reservoir model is also presented to a future study. The study shows that unlike the sandface temperature measurements made close to the producing zone, the temperature measurements made at locations significantly above the producing horizon are dependent upon the geothermal gradient and radial heat losses from the wellbore fluid to the formation on the way to gauge and hence more difficult to interpret for well productivity evaluation and reservoir characterization. The approximate equations delineating the well and formation parameters affecting sandface and wellbore temperatures are identified. These equations are useful for estimating these parameters as well as designing the duration of tests to be able to estimate these parameters accurately. The solutions can also be used as forward models for estimating the parameters of interest by nonlinear regression methods, e.g., gradient based least-squares method. A methodology, based on straight line analyses of flow regimes (as derived from analytical solutions) identified on loglog diagnostic plots of sandface and wellbore temperature-derivative data, is proposed to obtain good initial guesses of parameters which derive the gradient based objective functions to have reliable optimized estimates.