Etlik piliçlerin karma yemlerine ilave edilen goji berry (Lycium barbarum L.) yaprağının performans, et lipit oksidasyonu, karkas özellikleri ve bazı kan değerlerine etkisi
Effects of goji berry (Lycium barbarum) leaf supplementation on performance, meat lipid oxidation, carcass characteristics and some blood values of broiler chickens
  1. Tez No: 716186
  2. Yazar: MEHMET BARIT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, karma yemlerine goji berry (Lycium barbarum L.) yaprakları (GBY) ilavesinin etlik piliçlerin performansı, et lipit oksidasyonu, göğüs ve but etlerinin kimyasal bileşimi, karkas özellikleri ve bazı kan değerleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu çalışma, Uşak Üniversitesi Ziraat Fakültesi Hayvancılık Deneme Ünitesinde yürütülmüştür. Toplam 144 adet günlük yaştaki civciv tartılmış ve her biri 12 civcivden oluşan üç paralel olmak üzere dört gruba rastgele dağıtılmıştır. Deneme, 42 gün sürmüştür. Gruplar şu şekildedir: (i) karma yem, (ii) karma yem + 1 g/kg GBY, (iii) karma yem + 5 g/kg GBY ve (iv) karma yem + 10 g/kg GBY. Sonuçlar, 10 g/kg GBY'nin canlı ağırlığı (0-6 hafta) (P0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was conducted to investigated the effects of supplementing diets with goji berry (Lycium barbarum L.) leaves (GBL) on performance, breast and thigh meat lipid oxidation, meat chemical composition, body components, digestive tract parts and some blood values in broiler chickens. The experiment carried out in Uşak University Faculty of Agriculture Animal Husbandry Testing Unit. A total of 144 d-old unsexed chickens were weighed and randomly allocated to four experimental groups with three replicates of 12 chickens each. The experiment lasted for 42 days.Treatments were as follows: (i) basal diet (control), (ii) basal diet+1 g/kg GBL, (iii) basal diet + 5 g/kg GBL and (iv) basal diet+ 10 g/kg GBL. The results revealed that 10 g/kg GBL improved body weight (0-6 weeks) (P0.05).