Negative dependence in discrete probability: Notions,models and consequences
Ayrık olasılıkta negatif bağımlılık: Kavramlar,modeller ve sonuçlar
  1. Tez No: 716208
  2. Yazar: RECEP ALTAR ÇİÇEKSİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAN RAVICHANDRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde rasgele yığıntı ölçülerinin negatif bağımlılık özellikleri incelenmektedir. Öncelikle negatif korelasyon kavramlarını tanıtıp aralarındaki ilişkilere bakacağız. Bu kavramların modellerde kanıtlanmasının ne kadar zor olacağını gözlemleyeceğiz. Düzgün ağaç ve orman ölçüleri bu konudaki en önemli örneklerimiz olacak. Sonrasında rasgele yığıntı ölçülerinin düzgün ağaç ve orman ölçülerini nasıl genelleştirdiğini göreceğiz. Tam çizgelerdeki rasgele yığıntı ölçülerinin negatif bağımlı olduğunu kanıtlaya-cağız. Bu kanıt, Grimmett, Winkler ve Wagner'in bir savına kısmi bir çözüm vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we study the negative dependence properties of random cluster measure. First, we introduce the notions of negative correlation and how they relate to each other. We observe that this important notion is difficult to confirm. The uniform spanning tree measure and the uniform spanning forest measure is the measures that we mainly focus as the crucial examples that shows negative dependence properties. Later, we focus on the properties of the random cluster measure which generalizes the uniform spanning tree and uniform spanning forest measures. We prove negative edge dependence of the random cluster measure on the complete graph, giving a partial solution to a well known conjecture of Grimmett, Winkler and Wagner. We than consider a natural problem concerning correlations between collection of connectivity events in graphs with respect to the random cluster measure and relate this natural problem to the Grimmett, Winkler and Wagner conjecture.